NFT i umetnost – novi model komunikacije

„Kada se govori o Web3 svetu u smislu umetnosti, uvek se govori o NFT tehnologiji, odnosno NFT-jevima“, reči su autorke izložbe održane u Kulturnom centru Beograd pod nazivom „Web3 – novi poslovni model u svetu umetnosti“ Ivane Ehrensvard, koja je imala za cilj da demistifikuje NFT u konceptu umetnosti i izlaganja. Izložba je pokazala da NFT u svetu umetnosti poseduje umetničku nišu, čiji kvaliteti postaju prepoznatljivi i svakim danom popularniji među publikom i umetnicima.

Vreme Čitanja: 2 min

nft-umetnost-1199-fi

Izvor: WebMind

Na koji način dolazi do spoja NFT-a i umetnosti

Autorka Ehrensvard je rekla za WebMind da je umetnost odavno povezana sa NFT svetom, ali da nije mogla da dođe do izražaja tokom hajpa 2021. godine kada je javnost bila preplavljena sličicama za sakupljanje – koje su svojevremeno preplavile tržište.

Prema njenim rečima, situacija se u poslednjem peridu stabilizovala, što je omogućilo da bez prevelike buke dođe do izražaja umetnička crta rada na NFT-u.

„Umetnici su prvi počeli da koriste NFT tehnologiju kako bi rešili radicionalne probleme iz umetnosčkog sveta, koji se tiču utvrđivanja vlasništva i autentifikacije“, rekla je ona.

Na izložbi su predstavljeni radovi Danijela Glida (Zerorezero) i Marije Nikolić (Veštica), školovanih likovnih umetnika značajnih za umetničku NFT scenu Srbije.

Reč o NTF umetnicima

Danijel Glid je tvorac prve samostalne NFT izložbe koja se dogodila 2022. godine. On je na ovogodišnjoj izlođbi predstavio kolekciju profilnih slika, takozvanih PFP, a njegova galerija portreta ostavlja prostor posmatraču ili korisniku da donosi sud  o identitetu ili da ga zamišlja.

On je rekao za WebMind da primeni NFT-a u umetnosti predviđa svetlu budućnost, i da u poslednjem periodu ima više kvalitetnijih radova, pošto se scena pročistila.

On je istakao da je tema izlažbe prikaz različitih načina pravljenja NFT-eva, i dodao da se njegov rad u poslednjem periodu bazirao na manipulaciju alatima na bazi veštačke inteligencije koje kombinuje sa foografijom.

Marija Nikolić je umetnica koja uspešno prodaje svoje fizičke umetničke radove putem NFT tehnologije i aktivna je članica globalne NFT umetničke scene.

Ona stvara umetnička dela raznovrsne tematike koristeći brojne slikarske tehnike, a fizičke radove nastale tim putem, tokenizacijom pretvara u digitalna umetnička dela. Mimovanjem u NFT-e njeni radovi dobijaju novu dimenziju i počinju da žive u blokčejnu svoje nove, paralelne, živote.

Događaju su prisustvovali lokalni umetnici zainteresovani za ulazak u NFT svet, kao i oni koji su već u njega zakoračili, a program ima za cilj da podrži srpske umetnike i pruži im priliku da unaprede tradicionalni poslovni model, novim globalnim modelom nastalim tokom poslednje decenije upotrebom blokčejn tehnologije.

 Program je deo superklastera Odličan3 i projekta Srbija Inovira koji ozvodi ICT Hub uz podršku USAID-a.

Prvi NFT napravljen 2014. godine

Smatra se da je prvi NFT napravljen 2014. godine od strane digitalnog umetnika, Kevina McCoy-a, koji je želeo da proda svoj digitalni rad. Primenom NFT tehnologije Kevin je uspeo da svoj digitalni rad “označi” i na taj način dokaže vlasništvo nad tim digitalnim zapisom, njegovu autentičnost i poreklo. Prvi put u istoriji digitalnog sveta omogućena je jedinstvena identifikacija nekog digitalnog zapisa. Time je stvorena mogućnost da i digitalni umetnici prodaju svoja umetnička dela.

Profesor književnosti zagubljen u odajama ekonomskog, tech i IT novinarstva.

Prijavi se na novosti.