Women in Tech

Razmišljate da započnete karijeru u IT sektoru, ali niste sigurni ni kako ni odakle da krenete? Ili ste već u industriji, ali ste spremni da pređete na drugu poziciju i muče vas isti problemi? Dobili ste priliku, ali vas pisanje i ažuriranje CV-a zbunjuje i zastrašuje, a niz neophodnih intervjua obeshrabruje? Kako bi rešili sve dileme i na taj način demistifikovali proces selekcije kandidata u IT industriji, odgovore su dali vrhunski stručnjaci iz eminentnih kompanija članica zajednice „Women in Tech“.
Prosečna osnivačica startapa u Srbiji ima 37 godina, diplomu visoke škole, a glavni motivi su joj sprovođenje idejnog rešenja, komercijalizacija problema i samostalnost u radu. Iako domaći ekosistem ima više od četiri puta manje osnivačica startapa (17,2 odsto), nego osnivača (82,8 odsto), taj procenat je izrazito iznad evropskog i svetskog proseka.
U 2023. godini, broj žena u sektoru nauke i tehnologije u Evropskoj Uniji ostao je stabilan, pri čemu žene čine 52 odsto zaposlenih, što odražava isti procent kao i prethodnih godina. Ova statistika sugeriše značajnu zastupljenost žena u sektoru, ali kada se detaljnije posmatra, uočava se da su žene i dalje nedovoljno zastupljene u najvišim stručnim ulogama, kao što su pozicije naučnika i inženjera, objavio je Eurostat.
Internacionalni “Women in Ai” hakaton u organizaciji kompanije Microsoft, koji je imao za cilj da inspiriše i osnaži mlade žene iz Srbije da nastave karijeru u oblasti IT i veštačke inteligencije, uspešno je završen, a učesnice ističu da im je projekat doneo dodatnu vrednost omogućivši im internacionalno iskustvo i ostvarenje lične ambicije. Ukupno prijavljenih devojaka iz Srbije je bilo 90, 24 su učestvovale a čak 8 ih je medju osvajačima nagrada za svoje kandidovane projekte.
Tribina portala WebMind pod nazivom „Ženama je mesto u tehnologiji i IT-u“ okupila je liderke koje su razbile stigmu o neprikosnovenoj ulozi muškarca u tim industrijama. Da žene na liderskim pozicijama zaslužuju dodatno poštovanje, poruka je panela kojim je moderirao direktor i glavni urednik portala WebMind Lazar Jovanović, i u kom je razgovarao sa „superženama“, Jelenom Bratić iz Microsoft-a, Jasminkom Marošević iz CodersLab-a i Natašom Marković iz Galeb Group-e.
U današnjem brzorastućem tehnološkom svetu, prisustvo i uticaj žena na liderskim pozicijama postaje sve značajnije. Međutim, put ka vrhu nije bez izazova, posebno u industriji kojoj tradicionalno dominiraju muškarci. U susret predstojećem događaju organizovanom od strane WebMind-a, "Žene na čelu tehnologije", imamo čast da predstavimo intervju sa Natašom Marković, istaknutom liderkom, osnivačem i generalnom direktorkom Galeb Group, kompanijom koja je podržala realizaciju projekta koji će se održati 20.3.2024. u hotelu Moskva. Natašina priča nije samo priča o uspehu, već i o preprekama, izazovima i triumfu ženske snage, inteligencije i upornosti.
All articles loaded
No more articles to load