Frizerski saloni širom kineske provincije Guangdžou sve češće uvode AI mašine za pranje kose koje, prema lokalnim medijima, završavaju posao za svega 13 minuta. Ovaj tehnološki novitet deo je šireg trenda automatizacije usluga,
Veštačka Inteligencija
Istraživači sa MIT-a (Massachusetts Institute of Technology) razvili su napredni alat veštačke inteligencije nazvan Mirai, koji može da predvidi rizik
Korisnici širom sveta otkrivaju kako bi njihovi kućni ljubimci izgledali da su ljudi, i sve to uz pomoć alata baziranih
Pogledajte više
ChatGPT kompanije OpenAI beleži snažan porast upotrebe u Evropskoj uniji. Prema podacima koje je kompanija dostavila u skladu sa Zakonom o digitalnim uslugama (DSA), broj mesečno aktivnih korisnika u EU gotovo se učetvorostručio u poslednjih šest meseci.
Direktor OpenAI-a i tehnološki milijarder Sem Altman nedavno je priznao da ga uljudno ponašanje korisnika prema AI chatbotovima – poput korišćenja reči “molim” i “hvala” – košta pravo bogatstvo.
OpenAI je predstavio dva nova modela veštačke inteligencije — o3 i o4-mini — koji donose značajna poboljšanja u rezonovanju, uključujući obradu vizuelnih informacija i autonomno korišćenje alata. Istovremeno, kompanija je ažurirala svoj okvir za procenu bezbednosti kako bi uključila nove mere za sprečavanje potencijalnih bioloških rizika.
Novo istraživanje koje je za SAP sprovela kompanija Wakefield Research otkriva zanimljiv trend među američkim poslovnim liderima – čak 74% njih ima više poverenja u preporuke koje im daje veštačka inteligencija nego u savete prijatelja i porodice.
Veštačka inteligencija ne zna šta je etika – ali odlučuje umesto nas. Njena „savest“ nije moralna, već tehnička: filtrira informacije ne na osnovu smisla, već prema formi u kojoj su postavljene. Ključno pitanje koje se postavlja glasi – ko definiše granice između dozvoljenog i zabranjenog, i da li korisnici imaju pravo da razumeju kako AI zapravo „razmišlja“, navodi se u istraživanju “Veštačka etika”, autorke Tamare Zavišić, osnivačice ETIK.AI.
Novi model veštačke inteligencije, razvijen na Hongkonškom univerzitetu za nauku i tehnologiju, pokazuje da granice između umetnosti i algoritama postaju sve tanje. AudioX je sistem sposoban da generiše zvuk i muziku iz teksta, videa, slika i audio zapisa – i to na način koji zapanjuje i inženjere i umetnike.
Učitano sve