Ovaj korak označava značajnu prekretnicu za kompaniju OpenAI, koja svojim korisnicima omogućava da vode prirodne, govorne razgovore sa ChatGPT-om, AI modelom koji je već postao sinonim za napredne funkcije i sposobnosti.
Napredni glasovni režim
Napredni glasovni režim (AVM) omogućava komunikaciju u realnom vremenu koja oponaša ljudske razgovore. ChatGPT odgovara na upite korisnika glasom sa prirodnom kadencijom, a korisnici mogu prekinuti chatbot u sred rečenice, pri čemu ChatGPT može pratiti tok razgovora. Ovaj režim je trenutno dostupan u alfa verziji za odabrane korisnike, sa planom da bude dostupan svim Plus pretplatnicima na jesen.
AVM omogućava komunikaciju u realnom vremenu koja pokušava da imitira ljudske razgovore. ChatGPT odgovara na upite korisnika glasom koji ima prirodnu kadencu. Korisnici mogu prekinuti čatbot u sred rečenice, a prema demonstraciji, može pratiti šta je do tada rečeno.
OpenAI lansira ovu funkciju u ograničenoj alfa verziji kako bi nastavio evaluaciju njenih sposobnosti i implikacija po bezbednost. Iako su demo prikazi iz maja bili impresivni, bilo je trenutaka sa greškama i nije teško zamisliti scenarije u kojima bi tehnologija mogla biti zloupotrebljena, prenosi portal Coin Telegraph.
Izvor: Screenshot OpenAI
Šta misle korisnici?
Korisnici koji su imali priliku da isprobaju novi glasovni režim ChatGPT-a izražavaju zadovoljstvo njegovom prirodnošću i sposobnošću da prati tok razgovora. Mnogi su impresionirani koliko realističan zvuči glas, kao i mogućnošću AI-a da odgovara u realnom vremenu, što čini razgovor sa ChatGPT-om mnogo prirodnijim iskustvom. Ipak, neki korisnici izražavaju zabrinutost zbog potencijalnih zloupotreba tehnologije i naglašavaju važnost strogih bezbednosnih mera. Preporučujemo vam da pogledate ovu recenziju koja će vam najbolje predstaviti nove mogućnosti.
Bezbednost i privatnost
U objavi povodom lansiranja funkcije, kompanija OpenAI je napisala: “Testirali smo glasovne sposobnosti GPT-4o sa preko 100 eksternih red timera na 45 jezika. Da bismo zaštitili privatnost ljudi, obučili smo model da govori samo u četiri unapred postavljena glasa i izgradili smo sisteme da blokiramo izlaze koji se razlikuju od tih glasova. Takođe smo implementirali zaštitne mere kako bismo blokirali zahteve za nasilnim ili zaštićenim sadržajem.”
Jedna velika razlika u odnosu na demo koji je OpenAI pokazao u maju je ta što korisnici više neće moći da pristupe glasu koji su mnogi (uključujući samog glumca) verovali da zvuči kao Scarlett Johansson. Iako je OpenAI tvrdio da glas nikada nije trebalo da zvuči kao Johansson i da je kreiran uz pomoć drugog glumca, pauzirao je upotrebu tog glasa „iz poštovanja“ nakon što se glumica požalila.
Budućnost AI komunikacije
Lansiranje naprednog glasovnog režima ChatGPT dolazi nakon što je OpenAI nedavno objavio da testira pretraživač koji koristi AI tehnologiju, dok kompanija nastavlja da širi svoj portfelj AI alata namenjenih potrošačima. OpenAI pretraživač bi mogao predstavljati veliku konkurentsku pretnju Google-ovoj dominaciji u online pretrazi.
Ostale mogućnosti ChatGPT-a
Pored AVM-a, ChatGPT nudi širok spektar funkcija:
Pisanje i uređivanje: Pomaže korisnicima u pisanju i uređivanju tekstova, stvaranju scenarija, pisama i drugih dokumenata.
Generisanje i ispravljanje koda: Može pisati i debugovati kod, što je korisno za programere.
Planiranje i organizacija: Pomaže u planiranju aktivnosti, kreiranju kalendara i organizovanju dnevnih zadataka.
Vizuelne mogućnosti: U mogućnosti je analizirati i generisati slike pomoću integracije sa DALL-E modelom.
Glasovna komunikacija: Korisnici mogu birati između pet različitih glasova za interakciju sa ChatGPT-om, omogućavajući personalizovane i prirodnije razgovore.
Napominjemo da je veliki broj mogućnosti dostupan i u besplatnoj online verziji.