Kako zaustaviti apokalipsu veštačke inteligencije?

Pisac naučne fantastike i autor knjige “Uplift” David Brin osmislio je plan za borbu protiv egzistencijalne pretnje od neposlušne veštačke inteligencije. Brin kaže da bi veštačke inteligencije u budućnosti mogle biti napravljene tako da nadziru jedna drugu pod pretnjom gubitka registracije zasnovane na blokčejnu.

Vreme Čitanja: 2 min

apokalipsa-ai-1355-fi

Ilustracija: DALL-E3

Pisac kaže da je u istoriji samo jedna stvar ikada uspela da obuzda loše ponašanje negativaca. To nije ljubazno moljenje, niti kreiranje etičkih kodeksa ili bezbednosnih odbora već recipročna odgovornost, i on misli da će to funkcionisati i za veštačku inteligenciju.


Recipročna odgovornost po David Brid-u

Magazine by CoinTelgraph je razgovarao sa Brinom nakon održane prezentacije o svojoj ideji na nedavnoj konferenciji o “Korisnoj Opštoj Veštačkoj Inteligenciji” (AGI) u Panami. Njegov govor je bio najbolje prihvaćen na konferenciji, i dočekan je sa oduševljenjem i aplauzima.

Brin unosi „nauku“ u zvanje pisca naučne fantastike — on ima doktorat iz astronomije i konsultant je za NASA-u.

On kaže da je bavljenje pisanjem „njegova druga životna opcija“ nakon što je postao naučnik, „ali čini se da je civilizacija insistirala na tome da sam bolji pisac nego fizičar”, kaže Brin.

Njegove knjige su prevedene na 24 jezika, iako će njegovo ime zauvek biti vezano za filmski promašaj Kevina Kostnera, „The Postman“. To nije njegova krivica, iako je originalni roman dobio Locus nagradu za najbolji naučnofantastični roman.

Zagovornik privatnosti i transparentnosti

Autor koji je blizak srcu kripto zajednice, Brin govori o transparentnosti i nadzoru još od sredine 1990-ih, počevši sa seminalnim člankom za Wired koji je pretvorio u nefikcijsku knjigu pod nazivom „The Transparent Society“ 1998. godine. U tom delu, Brin je predvideo da će nova tehnologija erodirati privatnost i da bi jedini način za zaštitu individualnih prava bio da se svima omogući da otkriju kada se njihova prava zloupotrebljavaju.

On je predložio „transparentno društvo“ u kojem većina ljudi zna šta se dešava većinu vremena, omogućavajući onima koji su pod nadzorom da nadziru one koji ih nadziru. Ova ideja je anticipirala transparentnost i nepromenljivost blockchaina.

U lepom simetričnom obrtu, njegove početne misli o podsticanju veštačkih inteligencija da nadziru jedna drugu prvi put su izložene u još jednom članku za Wired prošle godine, koji je bio osnova za njegov govor i koji trenutno ovaj pisac pretvara u knjigu.

Prijavi se na novosti.