Kako se rudarenje Bitkoina može koristiti kao izvor toplotne energije?   

Jedna od najvećih mana vezanih za rudarenje Bitkoina je njegova visoka potrošnja energije. Prema nekim studijama, procenjeno je da rudarenje troši jednaku količinu električne energije koliko i zemlje poput Danske ili Švajcarske.
Međutim, neko je dosetio da iskoristi toplotu koju rudarenje proizvodi kao izvor grejanja za bazene ili čitave kuće.
Evo studije slučaja za koju niste znali da vam treba.

Vreme Čitanja: 3 min

bitcoin heating

Ilustracija: MilicaM

Bitkoinov problem potrošnje energije   

Glavni argument protiv rudarenja kriptovaluta je izuzetno visoka potrošnja energije. Ali, ako bi ova potrošnja mogla da se upotrebi za viši cilj i smanji dodatnu potrošnju energije postojećih, svakodnevnih aparata, da li to znači da ovaj argument izgubiti na snazi? 

Posebno sa rastućim troškovima energije u Evropi, redovna domaćinstva, kompanije i javni prostori bore se da održe svoje nekadašnje navike netaknutim. Posledice toga su brojne – od otpuštanja, do zatvaranja, do minimiziranja načina za zadovoljenje osnovnih potreba, kao što je grejanje tokom zime. 

Istovremeno, poznato je da su data centri veoma skupi, proizvode dosta toplote u prostorijama u kojima se nalaze, toliko da nema mnogo smisla koristiti dodatnu toplotu od, recimo, radijatora da bi se one zagrevale. Svi koji su uložili u opremu za rudarenje reći će vam da ona toliko zagreva prostor da moraju da drže otvorene prozore čim ogreje sunce. 

Vremenom je neko primetio da je ovaj izvor toplote suvišan samo ako se ne iskoristi. I tako se rodio novi biznis model, koji ne samo da rešava problem grejanja već skida teret sa rudarenja kao izuzetno energetski iscrpljujućeg. 

image-1

Ova ideja se rodila u svetu kriptovaluta, gde ih je sistemski neuspeh u rešavanju ključnih briga javnosti oko potrošnje energije učinio metom zakonodavne i regulatorne pažnje.

Izvor: Deep Green Technologies Whitepaper 

Prema navedenom whitepaperu, ključ masovnog usvajanja kriptovaluta unutar okruženja koje podržava njihov napredak leži u rešavanju problema potrošnje energije od strane blockchain tehnologija. 

Kako pokazuju najnovija istraživanja o Bitkoinu, a naročito veliki Ethereum Merge za koji se ispostavilo da koristi 99,98% manje električne energije, uticaj je znatno smanjen. Međutim, neki stručnjaci, kao što je Deep Green DAO, veruju da će stvarni uticaj biti vidljiv tek kada blockchain uspe da odgovori na rastuću potražnju za globalnom potrošnjom energije. 

Studija slučaja: Digitalni bojleri 

Prema njihovom mišljenju, energetski otpad ovih mašina mogao bi da se povrati i iskoristi za dopunu ili zamenu postojećih izvora industrijske i domaće toplote. Drugim rečima, blockchain je u konkurentskoj prednosti jer ima ogromnu finansijsku i reputacionu priliku u trci za dostizanje NET zero

Šta je NET Zero?
Jednostavno rečeno, NET zero se odnosi na balans između količine gasova staklene bašte (GHG) koji se proizvodi i količine koja je uklonjena iz atmosfere. To se može postići kombinacijom smanjenja emisija i uklanjanja emisija.
Ono što budemo preduzelo povodom ograničavanja emisije gasova u narednoj deceniji biće od ključnog značaja za budućnost, zbog čega svaka zemlja, sektor, industrija i svaki pojedinac treba da rade zajedno na pronalaženju načina za smanjenje ugljenika koji proizvode.

Daćemo vam neke uspešne primere. 

Počećemo od pomenute kompanije Deep Green Technologies, koja je osmislila „Bitkoin digitalni bojler” za zagrevanje javnog bazena u Exmouth Leisure Centru na jugozapadu Engleske. 

image-1

Ovaj digitalni bojler zaslužan je za oko 60% energije bazena (čime štedi oko 20.000 funti godišnje). Ovaj mini data centar je besplatno instaliran i kompanija pokriva sve troškove struje i održavanja.

Izvor: SwimSwam 

Ovo je apsolutna win-win situacija: bazen dobija besplatno grejanje, dok data centar dobija hlađenje. Dodatno, kompanija ga ne mora smeštati na udaljene lokacije kao do sada i, pored toga, dobija dobar publicitet. 

No, to nije jedini primer kako ova kompanija koristi višak toplote u korisne svrhe. U stvari, oni su to prepoznali kao svoju misiju. U citiranom whitepaperu, istakli su da su posvećeni rešavanju ozbiljnih uticaja koje računari imaju po životnu sredinu time što se koriste kao „pećnice za podatke”, a dobar deo njihovog poslovnog plana je i da pozajmljuju svoju računarsku snagu za korišćenje u AI obuci i mašinskom učenju. 

„Klimatske promene zahtevaju inovativna rešenja” 

Ideja o digitalnim bojlerima nije tako nova. Zapravo, uvedena je 2021. godine u Vankuveru u Kanadi, kao inovativno rešenje za nisko-ugljenično grejanje. 

Naime, ovaj grad radi na hidroničkom distriktnom energetskom sistemu koji omogućava grejanje za 100 stambenih i poslovnih objekata. Dakle, u cilju tranzicije od konvencionalnog prirodnog gasa, Lonsdale Energy Corporation (LEC) je potpisao ugovor sa cleantech kompanijom za Bitcoin rudarenje MintGreen u cilju dopremanja veće količine obnovljive i čiste energije. 

image-1

U 2022, Grad i LEC uvešće novi izvor toplote u svoj distriktni energetski sistem: Bitcoin rudarenje. Tokom ugovorenog perioda, MintGreen digitalni bojleri sprečiće ulazak 20.000 tona GHG-a u atmosferu u poređenju sa prirodnim gasom. Proizvodnja i Bitkoina i upotrebljive toplotne energije pozicionira digitalne bojlere kao vodeću i najefikasniju tehnologiju za nisko-ugljenično grejanje.

Izvor: PR Newswire 

Cleantech je definitivno grana koja je uzurpirala industriju, posebno ako se ima u vidu da MintGreen digitalni bojleri oporavljaju više od 96% električne energije koja se koristi za rudarenje Bitkoina u vidu toplotne energije. Ta energija se zatim može koristiti kao održivi način za grejanje u lokalnim zajednicama i uslužnim industrijskim procesima. 

I ne samo to, već se pokazalo i da je ovo pouzdan način u obezbeđivanju čistog grejanja, imajući u vidu da rudari rade punim kapacitetom 365 dana u godini. 

Moguće je da ćemo videti još više ovakvih primena širom sveta, s obzirom na to da je ideja o distriktnim sistemima prepoznata od strane Programa UN za životnu sredinu kao „najbolja praksa za obezbeđivanje lokalnog, pristupačnog i nisko-ugljeničnog snabdevanja energijom” („District Energy in Cities” izveštaj iz 2015). 

image-1

Kompleksno pitanje klimatskih promena zahteva inovativna rešenja. Dvostruko korišćenje električne energije eliminiše otpad i čini ovaj projekat jednim od najzelenijih u svetu.

Izvor: MintGreen CEO, Colin Sullivan for PR Newswire 

Osim medijskih članaka i studija slučaja, možete pronaći mnogo primera rudara koji koriste Bitkoin grejanje kao alternativu tradicionalnim metodama. Štaviše, Reddit je pun ovakvih svedočanstva. 

Jedan korisnik je čak naveo da rudarenje stvara savršenu temperaturu za plastenike. 

U svakom slučaju, pošto je rudarenje već toliko rasprostranjeno, možda bi najkorisniji scenario zaista bio da se ova toplota usmeri tamo gde je potrebna. Međutim, ako dođete na ideju da to uradite, potrudite se da to bude legalno. U suprotnom, postaćete viralni kao direktorka osnovne škole u okolini Sombora koja je tajno rudarila u učionici. 

Danju novinarka, noću podkasterka. Ne piše s ciljem da čitaoci budu impresionirani, nego da im tema postane jasna.

Prijavi se na novosti.