Šta su kripto bankomati?
Kripto bankomati su automati koji omogućavaju ljudima da kupuju ili prodaju kriptovalute koristeći gotovinu ili debitne kartice. Izgledaju i funkcionišu slično tradicionalnim bankomatima, koji se koriste za bankarske transakcije kao što su depoziti i podizanje novca. Međutim, umesto da se povezuju sa bankovnim računom, kripto bankomati interaguju sa berzom kriptovaluta da bi izvršili transakcije direktno na blokčejnu.
Kako funkcionišu kripto bankomati?
Evo korak po korak objašnjenja kako obično funkcionišu kripto bankomati.
Za kupovinu kriptovalute:
Verifikacija – Većina kripto bankomata zahteva od korisnika da verifikuju svoj identitet kako bi bili u skladu sa regulatornim standardima (kao što je KYC – Poznavanje Vašeg Klijenta). To može uključivati skeniranje državnog identifikacionog dokumenta ili unos telefonskog broja.
Adresa novčanika – Korisnici moraju da obezbede adresu digitalnog novčanika gde će biti poslata kupljena kriptovaluta. To se može uraditi ručnim unosom adrese ili skeniranjem QR koda iz aplikacije za mobilni novčanik.
Plaćanje gotovinom ili karticom – Korisnik unosi gotovinu u bankomat ili koristi karticu za plaćanje kovanica koje želi da kupi i prenese u svoj digitalni novčanik.
Transakcija i troškovi – Bankomat se povezuje sa online berzom i završava proces kupovine. Troškovi korišćenja kripto bankomata mogu biti viši od online berzi, obično se kreću od 5% do 15% od iznosa transakcije.
Transfer kriptovalute – Nakon što transakcija bude potvrđena na blokčejnu, bankomat šalje kupljenu kriptovalutu na adresu novčanika korisnika. Potvrđivanje može trajati od nekoliko minuta do jednog sata, zavisno od blokčejna i trenutnog saobraćaja na mreži.
Za prodaju kriptovaluta:
Verifikacija i adresa novčanika – Slično procesu kupovine, i prodaja zahteva verifikaciju identiteta i adresu novčanika—ovog puta za primanje fiat valute ili za slanje kriptovalute na novčanik bankomata.
Slanje kriptovaluta – Korisnik šalje određenu količinu kriptovalute iz svog novčanika na adresu novčanika dodeljenog od bankomata. Ova transakcija takođe je potvrđena preko blokčejna.
Primanje gotovine – Nakon što transakcija bude verifikovana, bankomat isplaćuje ekvivalentan iznos gotovine korisniku.
Dobre i ne tako dobre strane kripto bankomata:
Kripto bankomati predstavljaju most između digitalnih valuta i fizičkog sveta, nudeći alternativan način za uključenje u kripto svet.
Britanac veruje da će vrednost njegovih bitcoina premašiti milijardu dolara.
Iako je vrednost BTC-a na izgubljenom hard disku nešto više od 500 miliona dolara, Houels tvrdi da će vrednost bitcoina premašiti 1 milijardu dolara. Dodao je i da mu je jedina želja da mu se omogući prilika da povrati izgubljene bitcoine, prenosi portal Cripto News.
„Neke stručnjake veruju da će do kraja godine cena skočiti na 25.000 dolara po coina. To bi učinilo moj hard disk vrednim 1,5 milijardi funti. Možda grad želi da to ostane na deponiji, ali ja ne. Žele da odem i zaboravim, ali kako bih to mogao učiniti? Zašto bih odustao? Sve što želim je šansa da povratim svoju imovinu“, rekao je Houels.
Ranije, Gradski savet Njuporta odbio je zahtev za kopanje, navodeći potencijalne negativne ekološke uticaje na okolinu.
Šta je hedge fond?
Hedge fond je zbir novca koji se ulaže u akcije i druge vrednosne papire. Hedge fondovi su generalno agresivniji, rizičniji i ekskluzivniji od investicionih fondova. Njihovi menadžeri imaju veću slobodu da investiraju u različita sredstva i koriste hrabrije strategije u potrazi za većim profitima, i nagrađuju se mnogo višim naknadama od onih koje naplaćuju investicioni fondovi. Industrija hedge fondova je izrazito porasla u poslednjih nekoliko godina.