Koja tehnologija vas inspiriše i koje veštine treba da razvijaju mladi profesionalci?
‒ Ranije su na mene zasigurno najveći utisak ostavljale tehnologije Internet of Things. I dalje imam želju da napravim nešto revolucionarno u IoT segmentu, ali trenutno je fokus na veštačkoj inteligenciji. Ne samo da se poslednjih godina aplikacije koje imaju AI funkcionalnosti mnogo više ističu na tržištu već je i primena veštačke inteligencije ogromna. Mi smo to iskoristili, što u automatizaciji velikog broja procesa koji iziskuju vreme, što u poboljšanju aplikacija koje smo napravili. Idemo u korak sa trendovima, stoga svaka naša aplikacija ima i set AI funkcionalnosti.
Da bi mladi profesionalci bili uspešni u digitalnom svetu, trebalo bi da se uče prilagodljivosti. Vrlo je bitno stalno se prilagođavati novim trendovima i novim okolnostima. Danas se sve menja u sekundi i mnogo je lako zastareti.
Šta biste istakli kao najvažniji projekat i najveći uspeh u svojoj karijeri?
‒ Najizazovniji projekat na kom sam radila definitivno je Serpence. To je naš prvi projekat koji smo lansirali globalno i prvi ulazak u startap ekosistem. Počeli smo da radimo na Serpenceu pre malo više od godinu dana i za to vreme sam ja naučila pregršt toga o izgradnji proizvoda, izlasku na tržište, marketingu, prodaji, o tome kako graditi jedan startap, o svemu onome što nije programiranje, kojim se bavim prethodnih sedam godina. Pored toga sam vodila Tridesetri. Za ovih godinu dana nisam samo proširila spektar onoga za šta sam sposobna, već sam naučila da se organizujem na potpuno drugačiji način kako bih uspela da postignem sve što je neophodno. Zbog toga imam osećaj da pre Serpencea nisam znala ništa, ili sam malo toga znala.
Kako se nosite sa stresom i pritiskom u poslu i kako nalazite ravnotežu između profesionalnog i privatnog života?
‒ Volim dinamiku koju diktira vođenje sopstvene kompanije. Mislim da još više živnem kad sam pod pritiskom – to mi ne predstavlja problem, samo me dodatno gura napred. Balansiranje je prilično izazovno, naročito jer imam ćerkicu, pa mi se radni dan obavezno pauzira u 17 č. i vrlo često nastavlja kada ona zaspi, ili sutradan počinje mnogo ranije pre njenog buđenja. Ona je moj prioritet i, kad sam sa njom, želim da joj se u potpunosti posvetim. Sa suprugom delim iste probleme, koje rešavamo zajednički, i divno je što smo uspeli da se uskladimo i privatno i poslovno. Takođe mi je bitno da se barem jednom u dve nedelje nađem sa najboljim prijateljima, čime pravim balans koji mi je neophodan. Pored svega, više ne mogu da se zamislim u drugoj firmi, radeći od 9 do 17.
Kako održavate motivaciju i energiju u svom svakodnevnom radu?
‒ Jako verujem u ono što radimo i to me uvek drži. Još bolji osećaj je kada neko drugi prepozna trud koji ulažemo, što u svoje aplikacije, što u projekte za klijente. Pre nekoliko meseci postali smo deo programa „Microsoft for Startups”, a par dana pred lansiranje Serpencea izabrani smo za startap program „Mozzart Univerzum”, što je bio sjajan znak da smo uradili nešto dobro i dalo nam je vetar u leđa. Da bih održavala energiju svakodnevno, bitno mi je da svaki dan uradim barem nešto za svoju dušu, bilo to čitanje knjige, đuskanje, trening, šetnja uz muziku ili podkast.
Da li biste radije radili iz kancelarije ili od kuće?
‒ Iz kancelarije. Kod kuće me uvek povuče da usput odradim ovo, sklonim ono, složim, operem, tako da gotovo nikad nemam fokus u potpunosti kad radim van kancelarije.
Koji je najkorisniji savet koji ste dobili i šta vas inspiriše da stalno učite i profesionalno se razvijate?
‒ Da učim iz svojih grešaka i prihvatim negativnu kritiku. Nekad mi je bilo vrlo teško da se nosim sa kritikom i shvatala sam je lično. Danas se radujem svakoj povratnoj informaciji. Naravno da bih uvek radije čula samo hvalu, ali kritike su te koje me teraju da se unapređujem i preispitujem.
Da stalno učim i razvijam se, motiviše me činjenica da živimo u periodu gde se napredak dešava prilično brzo i, ako želim da moje znanje ostane relevantno, moram da prisvajam nove trendove i tehnologije, pogotovo u promociji naših projekata, jer ljudi uvek žele nešto novo.