Sinergija startapa i korporacija kao prioritet
Radni doručak na temu saradnje startapa, korporacija i medija, organizovan u cilju jačanja inovacionog ekosistema, pod nazivom „Saradnja startapa i korporacija – ko gradi budućnost“, okupio je stručnjake sve tri strane, koji su razgovarali o značaju sinergije između sektora za budućnost poslovanja i inovacija u Srbiji.
Na događaju je predstavljen startap skener „Saradnja korporcija i startapa“
Ovaj događaj okupio je predstavnike EBRD-a, Ministarstva nauke, tehnološkog razvoja i inovacija, kao i predstavnike projekta Preduzmi ideju, koji realizuje Inicijativa „Digitalna Srbija“ uz podršku USAID-a. Na panelu se razgovaralo o značaju i mogućnostima saradnje između startapa i velikih korporacija u cilju podsticanja inovacija i održivog razvoja, ali i izazovima sa kojima se startapi suočavaju. Prikazani su uvidi iz „Startap skenera“ i „Startup Genome“ izveštaja, koji ukazuju na kontinuiran problem nedostatka stručnjaka u sektoru prodaje, što je izazov sa kojim se suočava više od 50% startapa u Srbiji, saopštio je ICT Hub.
Događaj je otvorio Filip Ilić, Innovation Ecosystem Program Manager ICT Hub-a, istakavši važnost inovacionih ekosistema za privredni rast, I tom prilikom izjavio da korporacije koje uspevaju da pronađu zajednički jezik sa startapima ne samo da poboljšavaju svoje performanse, već unapređuju i čitav ekosistem inovacija.
Institucionalna podrška ima ključnu ulogu
Panel diskusiju je moderirala Đurđa Đukić, Head of Innovation Consultancy Unit u ICT Hub-u, a učesnici su bili Dejan Tonic, Associate at EBRD, Star Venture WB, Regional Coordinator, Tadej Kurepa, programski direktor projekta „Preduzmi ideju“, i Vladimir Radovanović, pomoćnik ministarke nauke, tehnološkog razvoja i inovacija.
Dejan Tonic je govorio o trenutnim trendovima u regionu, naglašavajući da saradnja sa startapima donosi brzinu i svežu perspektivu velikim kompanijama, dok one pružaju resurse i strukturu. Tadej Kurepa istakao je da startapi, kroz ovakvu saradnju, stiču pristup mentorstvu i podršci neophodnim za razvoj poslovanja.
Takođe, Tonić je istakao da se radi na prevazilaženju otežanog finansiranja startapa, kako bi domaći ekosistem išao uzlaznom putanjom još brže.
Vladimir Radovanović je naglasio da institucionalna podrška ima ključnu ulogu u podsticanju ovakvih partnerstava, jer doprinosi privrednom razvoju i digitalnoj transformaciji.
Kurepa je sa ostalim učesnicima panela zaključio da sinergija između startapa i korporacija predstavlja „win-win“ situaciju, gde korporacije kroz rad sa startapima usvajaju inovativne prakse, dok startapi dobijaju priliku za unapređenje svojih poslovnih modela.
Nakon formalnog dela, novinari su kroz intervjue sa učesnicima i predstavnicima organizacija dodatno istražili ovu temu, razmenjujući uvide o konkretnim primerima saradnje startapa i kompanija, uključujući OTP banku i A1, kao i startape B2Bee i Neuro Factory koji su predstavili svoje uspešne priče.
ICT Hub i Inicijativa „Digitalna Srbija“ nastaviće da kroz ovakve inicijative podstiču dijalog i pružaju podršku u izgradnji snažnog inovacionog ekosistema.