Mask dobio odobrenje za ispitivanje uređaja za interfejs mozga u Kanadi

Kompanija Neuralink Elona Maska dobila je odobrenje od kanadskih zdravstvenih vlasti za sprovođenje prvog kliničkog ispitivanja svog implantabilnog uređaja za interfejs mozak-kompjuter (BCI) izvan Sjedinjenih Američkih Država. Ovo odobrenje označava značajan korak ka omogućavanju osobama sa paralizom da kontrolišu digitalne uređaje putem misli.

Vreme Čitanja: 2 min

neuralink-2529-fi

Izvor: Freepik

Mask dobio odobrenje od Health Canada

Health Canada je odobrila Neuralinku pokretanje kliničke studije pod nazivom „Canadian Precise Robotically Implanted Brain-Computer Interface“ (CAN-PRIME). Studija će se sprovoditi u bolnici Toronto Western, koja je deo University Health Network (UHN), i ima za cilj procenu sigurnosti i početne funkcionalnosti N1 implantata i R1 hirurškog robota. N1 implantat je dizajniran da omogući osobama sa tetraplegijom ili tetraparezom, usled povrede kičmene moždine ili amiotrofične lateralne skleroze (ALS), da kontrolišu eksterne uređaje svojim mislima. R1 robot precizno postavlja 64 niti implantata u mozak pacijenta, omogućavajući prenos neuralnih signala ka digitalnim uređajima.

Dr. Kevin Smith, predsednik i izvršni direktor UHN-a, izjavio je: „Ponosni smo što smo na čelu ovog istraživačkog napretka u neurohirurgiji. Ovaj napredak je dokaz posvećenosti i stručnosti naših svetski priznatih medicinskih i istraživačkih profesionalaca, kao i naše posvećenosti pružanju najinovativnijih i najefikasnijih tretmana za pacijente”m objavljeno je na portal Mobi health news.

Prethodna ispitivanja Neuralinka

Neuralink je već započeo slična ispitivanja u Sjedinjenim Američkim Državama. U januaru 2024. godine, kompanija je uspešno implantirala svoj uređaj prvom ljudskom pacijentu, koji je nakon oporavka koristio BCI za različite aktivnosti, uključujući igranje video igara i šah putem interneta. U avgustu iste godine, drugi pacijent je implantiran i pokazao je napredak u korišćenju digitalnih uređaja, uključujući dizajniranje 3D objekata pomoću softvera za kompjuterski potpomognuto projektovanje (CAD).

Pored toga, Neuralink razvija implantat pod nazivom Blindsight, koji ima za cilj obnavljanje vida kod slepih osoba. Ovaj uređaj implantira mikroelektrodni niz u vizuelni korteks mozga, aktivirajući neurone kako bi pružio vizuelnu sliku korisniku. U septembru 2024. godine, Blindsight je dobio oznaku „probojnog uređaja“ od strane američke Uprave za hranu i lekove (FDA), što ukazuje na njegov potencijalni značaj u medicinskoj primeni.

Odobrenje za klinička ispitivanja u Kanadi predstavlja ključni korak u globalnoj ekspanziji Neuralinkovih istraživanja i razvoja. Kompanija planira da nastavi sa regrutovanjem učesnika za studiju CAN-PRIME, fokusirajući se na pacijente sa ograničenom ili nikakvom funkcijom obe ruke usled povrede kičmene moždine ili ALS-a. Ovi napori ukazuju na posvećenost Neuralinka unapređenju tehnologije interfejsa mozak-kompjuter kako bi se poboljšao kvalitet života osoba sa teškim neurološkim oboljenjima.

Profesor književnosti zagubljen u odajama ekonomskog, tech i IT novinarstva.

IZBOR UREDNIKA

Prijavi se na novosti.