U vreme kada troškovi terapijskih sesija dostižu stotine dolara, mnogi traže drugačija rešenja. Jedan od njih je i par iz Los Anđelesa, Dom Versaci i Abela Bala, koji već šest meseci koristi ChatGPT kao alat za rešavanje sukoba. Umesto da se oslanjaju na klasičnu terapiju, odlučili su da veštačku inteligenciju uključe u svoje razgovore i kažu da im je to znatno poboljšalo odnos.
„ChatGPT je spasio našu vezu“, izjavila je Bala, 36-godišnja menadžerka influensera, u razgovoru za New York Post. Ona objašnjava da je korišćenje veštačke inteligencije pomoglo u smirivanju konflikata, jer ni ona ni njen partner ne žele da ulaze u beskrajne rasprave sa chatbotom.
Par plaća 20 dolara mesečno za premium verziju ChatGPT-a, koja im, kako kažu, pomaže da bolje razumeju međusobne stavove i reše nesuglasice bez potrebe za skupim terapijama. „Terapija je skupa, a ponekad vam samo treba neutralna treća strana da vam kaže ko se ponaša ludo“, dodao je Versaci, a objavio je New York Post.
AI kao nova vrsta terapije?
Upotreba chatbota za rešavanje problema u vezama postaje sve popularnija u SAD-u, naročito među parovima koji ne mogu ili ne žele da izdvajaju velike sume novca za tradicionalne terapeute. Cena individualne terapije u gradovima poput Njujorka može dostići i 400 dolara po sesiji, što mnoge tera da potraže alternativna rešenja.
Ipak, stručnjaci upozoravaju da AI još uvek nije zamena za profesionalnu pomoć. Ešli Vilijams, licencirana savetnica za mentalno zdravlje iz Njujorka, smatra da chatbot može biti koristan za poboljšanje komunikacije i rešavanje manjih nesuglasica, ali ističe da veštačka inteligencija ne može u potpunosti da zameni ljudsku stručnost. „Nema dovoljno istraživanja koja potvrđuju da su ChatGPT-ovi saveti pouzdani. Koliko ličnih podataka otkrivate AI-u i gde se ti podaci skladište?“
Iako je AI terapija još uvek u razvoju, istraživanja pokazuju da je neki korisnici već preferiraju u odnosu na klasične terapeutske pristupe. Studija objavljena u februaru 2025. godine, sprovedena od strane Hatch Data i stručnjaka za mentalno zdravlje, pokazala je da su učesnici istraživanja ocenjivali odgovore ChatGPT-a kao pozitivnije i podsticajnije u poređenju sa pisanim savetima ljudskih terapeuta.
Psiholog Suzan Albers iz Cleveland Clinic ističe da AI alati mogu biti korisni u određenim situacijama. „Chatbot terapija može pomoći da promislite o odgovoru na problem u vezi ili da se pripremite za neprijatan razgovor. Ne osuđuje i povoljnija je opcija“, kaže Albers.