EEML 2024 okupio svetsku naučnu elitu prvi put u Novom Sadu

Istočnoevropska letnja škola mašinskog učenja (EEML 2024 – Eastern European Machine Learning Summer School), koja se prvi put održala u Srbiji u kampusu Naučno-tehnološkog parka Novi Sad, uspešno je završena. Ovaj prestižni međunarodni događaj, organizovan od strane Instituta za veštačku inteligenciju Srbije (IVI) i tima naučnika iz kompanije Google DeepMind, a u saradnji sa Fakultetom tehničkih nauka Univerziteta u Novom Sadu, privukao je izuzetnu pažnju naučne zajednice širom sveta

Vreme Čitanja: 2 min

ai-alchajmer-1691-fi

Ilsutracija: DALL-E3

Sa preko 840 prijava, EEML 2024 je postala jedna od najpopularnijih letnjih škola u istoriji ovog događaja, pri čemu je primljeno svega 20% prijavljenih kandidata. Više od polovine učesnika došlo je iz zemalja Istočne Evrope, uključujući Srbiju, Rumuniju, Hrvatsku, Poljsku i Sloveniju. Ove godine učesnici su pristigli iz čak 47 zemalja, od Argentine i Kostarike do Južne Koreje, Singapura i Australije.

Program škole privukao je prvenstveno studente doktorskih studija, zatim talentovane master i studente osnovnih studija, kao i predstavnike industrije. Među polaznicima se posebno ističu jedan lekar i jedan srednjoškolac iz Mađarske. Takođe, škola je postigla dalji napredak u rodnoj ravnopravnosti, jer je među prisutnima bilo 40% žena i 60% muškaraca, što je značajan korak ka većoj inkluzivnosti u oblasti veštačke inteligencije.

Teme obrađene tokom EEML 2024 uključivale su duboko učenje, difuzione modele, veštačku inteligenciju za nauku, autonomne agente, velike jezičke modele, geometrijsko duboko učenje, AI startape, AI za terapeutiku, kao i rezonovanje, pravičnost i kauzalnost, saopštio je Institut za veštačku inteligenciju.

“Prava je čast što smo tokom prošle nedelje ugostili, ne samo 190 mladih ljudi iz 47 zemalja sveta, koji se bave istraživanjem u domenu veštačke inteligencije, nego i takve zvezde naučne zajednice koje prednjače u istraživanjima pojedinih njenih aspekata poput profesora sa Univeziteta u Oksfordu Ji Vei Teha i Majkla Bronstina, istraživače Razvana Pascanua i Sandera Dielmana iz kompanije Google DeepMind, prof. Martina Večeva sa ETH u Cirihu i Alfreda Canziania sa Njuroškog univerziteta i iz grupe Jana Le Kun-a, dobitnika Turingove nagrade i vodećeg VI naučnika kompanije Meta. Budući da i Razvan Pascanu potiče iz grupe Jošue Bengia, naši predavači uključili su direktne saradnike dvojice od trojice dobitnika Turingove nagrade za duboko učenje, koje predstavlja osnovu svih savremenih sistema VI.

Slobodno mogu da kažem da događaj takvog nivoa, kada se radi o domenu naučnoistraživačkog rada i obrazovanja u oblasti VI, nikada nije organizovan u Srbiji i da smo uspeli, uz podršku kolega iz Srbije u organizacionom odboru, a pre svega naših Petra Veličkovića i Nemanje Rakićevića da pružimo mladim naučnicima šansu da uče od najboljih i odškrinuli im vrata koja vode ka saradnji sa globalnim liderima u domenu VI. To što je EEML održan u našoj zemlji je ujedno i priznanje zrelosti našeg ekosistema i percepcije IVI kao dobrog partnera za saradnju. Ovakvo priznanje nam uliva entuzijazam i samouverenost sa kojima ćemo nastaviti da radimo na razvoju naših mladih kadrova, Instituta i VI ekosistema u našoj zemlji”, ističe v.d. direktora Instituta za veštačku inteligenciju Srbije prof. dr Dubravko Ćulibrk.

Tokom šest dana intenzivne obuke, učesnici su imali priliku da slušaju predavanja i učestvuju u radionicama koje su vodili istaknuti stručnjaci sa univerziteta poput New York University, ETH Zürich, University of Oxford, University of Cambridge, McGill University, kao i predstavnici globalnih tehnoloških kompanija kao što su Google DeepMind, Genentech (Roche), Bitdefender, Microsoft, INSAIT i PolyAI. Održane su i dve poster sesije, a polaznici su imali priliku da razgovaraju sa više od 35 govornika i 20 asistenata u nastavi.

U okviru EMML 2024 organizovano je i predavanje za domaću javnost “Kako ideje postaju stvarnost u VI?” tokom kojeg su govornici predstavili svoje lične priče o karijernom razvoju u veštačkoj inteligenciji.

Organizacijom EEML 2024, Srbija je postigla veliki uspeh i pokazala značaj i uticaj ovakvih događaja na promociju i razvoj veštačke inteligencije u regionu i šire.

Institut za veštačku inteligenciju Srbije i tim naučnika kompanije Google DeepMind, koji čine stručnjaci iz Srbije, Hrvatske i Rumunije, izuzetno su ponosni na postignuti rezultat i raduju se budućim izazovima i prilikama za unapređenje znanja i saradnje u oblasti veštačke inteligencije i mašinskog učenja.

Prijavi se na novosti.