Amerikanci duguju rekordnih 1,17 triliona dolara na kreditnim karticama – kako to utiče na njihove finansije?

Amerikanci sada ukupno duguju rekordnih 1,17 biliona dolara na kreditnim karticama, prema novom izveštaju o dugovima domaćinstava Federalnih rezervi Njujorka.

Vreme Čitanja: 2 min

mastercard-nft-card-39-fi

Ilustracija: Milica Mijajlovic

Amerikanci duguju rekordnih 1,17 triliona dolara

Stanja na kreditnim karticama porasla su za 24 milijarde dolara u trećem kvartalu 2024. godine i 8,1% su viša nego pre godinu dana.

Uprkos tom porastu, stopa kašnjenja u plaćanju na kreditnim karticama se poboljšala — sa 8,8% stanja koja su prešla u kašnjenje tokom protekle godine, u poređenju sa 9,1% u prethodnom kvartalu, prema nalazima Njujorške filijale Federalnih rezervi. Ta promena bi mogla „sugerisati da rastuća zaduženja i dalje ostaju podnošljiva,“ rekli su istraživači iz Njujorške filijale na pres konferenciji u sredu.

„Sve u svemu, finansijski bilansi domaćinstava izgledaju prilično dobro,“ dodali su istraživači.
Dug na kreditnim karticama ostao je stabilan tokom poslednje dve decenije; međutim, u godinama nakon pandemije, domaćinstva su uglavnom potrošila svoje viškove ušteđevine, što je izazvalo porast salda na kreditnim karticama. Potrošnja potrošača i dalje ostaje snažna, uprkos visokim troškovima zaduživanja.

Međutim, rast stanja na kreditnim karticama sada se usporio, pokazuje i zaseban kvartalni izveštaj o uvidima u kreditnu industriju kompanije TransUnion.

Prosečan saldo po potrošaču iznosi 6.329 dolara, uz rast od samo 4,8% na godišnjem nivou — u poređenju sa povećanjem od 11,2% godinu dana ranije i 12,4% godinu pre toga, otkriva TransUnion.
U poslednja tri meseca, 42% Amerikanaca izjavilo je da se njihov ukupni dug nije promenio, dok je 28% navelo da im je dug porastao, prema drugom istraživanju kompanije Achieve, koja pomaže potrošačima u upravljanju dugovima, rekao je CNBC.

Od ove poslednje grupe, većina je navela da je povećanje posledica stalnih poteškoća u podmirivanju osnovnih troškova života. Drugi su kao razloge naveli prekomernu potrošnju, gubitak posla ili smanjene prihode. Kompanija Achieve anketirala je 2.000 odraslih osoba s jednom ili više vrsta potrošačkih dugova u oktobru.

„Sve u svemu, nezaposlenost je niska, a plate su porasle, ali ti makroekonomski uslovi nisu jednako osetni u celokupnoj populaciji, posebno za potrošače koji žive u oblastima gde je uticaj inflacije najizraženiji,“ rekao je Brad Stroh, suosnivač i izvršni direktor kompanije Achieve, u saopštenju.

Stope na kreditne kartice i dalje premašuju 20 odsto

U međuvremenu, kreditne kartice postale su jedan od najskupljih načina za pozajmljivanje novca.

Domaćinstva s nižim prihodima, koja su morala da se rastegnu kako bi pokrila povećanje cena, posebno su pogođena nakon serije od 11 povećanja kamatnih stopa Federalnih rezervi, koje su podigle prosečnu kamatu na kreditne kartice na više od 20% — što je blizu rekordnog nivoa.

Čak i kada Federalne rezerve smanjuju svoju referentnu kamatnu stopu, prosečna kamata na kreditnim karticama jedva da se pomerila.

Za one s dugovima s promenljivim kamatnim stopama, kao što su kreditne kartice, „očigledno će pomoći ako stope padnu,“ rekli su istraživači iz Njujorške filijale Federalnih rezervi.

Međutim, „iznos zaduženja je važniji od kamatne stope,“ dodali su.

IZBOR UREDNIKA

Prijavi se na novosti.