Kupovina svih potrebnih stvari za polazak u prvi razred osnovne škole može biti finansijski izazov, ali uz pravovremeno planiranje i pažljiv odabir, moguće je opremiti dete po pristupačnim cenama. Prosečan trošak za opremanje deteta za školu iznosi između 21,000 RSD i 35,000 dinara, u zavisnosti od izbora proizvoda i prodavnica.
Uz ovaj vodič, koji je kreirao četbot roditelji mogu lakše planirati budžet i obezbediti sve što je potrebno za uspešan početak školske godine.
Kupovina za školu po preporuci ChatGPT-a
Prva i najvažnija stavka na listi je školska torba. Dobro odabrana torba ne samo da omogućava detetu da organizovano nosi sve svoje knjige i sveske, već i smanjuje rizik od problema sa leđima. Cene kvalitetnih torbi kreću se između 2,500 RSD i 7,000 RSD, a prodavnice poput Office Shoes, Dexy Co Kids i Metro nude širok izbor modela.
Pored torbe, roditelji moraju obezbediti i udžbenike i sveske.
Kompleti udžbenika za prvi razred u proseku koštaju oko 9,000 RSD, dok se cena sveski kreće od 50 do 200 RSD po komadu, a prodavnice kao što su Vulkan i Lagunine knjižare, kao i Metro, pružaju raznovrsnu ponudu za sve školske potrebe.
Za svakodnevne aktivnosti u učionici potrebna je i pernica sa školskim priborom.
Cena pernice varira od 1,500 RSD do 2,500 RSD, dok osnovni školski pribor, uključujući olovke, gumice, bojice i ostalo, ukupno košta oko 2,000 RSD. Ovaj pribor možete pronaći u Vulkan knjižarama ili Pepco prodavnicama, preporučuje ChatGPT.
Sportska oprema i obuća
Za časove fizičkog vaspitanja, detetu je potrebna sportska oprema, koja uključuje patike, trenerku, majicu i šorts.
Cene sportske opreme variraju između 5,000 RSD i 10,000 RSD, u zavisnosti od brenda i prodavnice. Preporučene prodavnice uključuju Sport Vision, Adidas i Nike, ili pristupačnije poput Deichmann-a ili Metroa.
Dodatni saveti za kupovinu
Za organizaciju stvari, detetu će biti potreban i ranac za fizičko vaspitanje. Cene se kreću između 1,000 RSD i 2,000 RSD, a povoljne opcije možete naći u Dexy Co Kids, Sport Vision i Pepco prodavnicama.
Ne zaboravite na omote za knjige i sveske koji će zaštititi knjige od oštećenja. Omoti koštaju između 50 i 150 RSD po komadu, a dostupni su u Vulkan knjižarama, Metro i Pepco prodavnicama.
Etikete i nalepnice za obeležavanje školskih stvari možete kupiti po ceni od oko 500 RSD za komplet, što možete pronaći većini pomenutih knjižara.
Nepredviđeni troškovi
Nepredviđeni troškovi koje treba uzeti u obzir dodatne materijale za nastavu, ekskurzije i izlete, dodatnu obuću i odeću, troškove za užinu kao i zdravstvene troškove.
Dodatni materijal za nastavu: Čak i nakon što ste kupili sve udžbenike i osnovni školski pribor, može se desiti da škola zahteva dodatni materijal tokom godine. Radne sveske za pojedine predmete, dodatne beležnice ili specifičan pribor za umetničke aktivnosti mogu biti neočekivani izdatak.
Ekskurzije i izleti: Ekskurzije i jednodnevni izleti su česti u osnovnoj školi, a svaki od njih zahteva dodatne troškove za prevoz, ulaznice, obroke ili suvenire. Iako ovi događaji obogaćuju detetovo obrazovanje, roditelji često nisu spremni na ove dodatne izdatke.
Dodatna obuća i odeća: Deca brzo rastu, a školska godina može biti duga. Ukoliko se obuća ili odeća ošteti, ili dete jednostavno preraste stvari koje ste kupili na početku godine, biće potrebno ponovo investirati u nove komade garderobe, poput patika za fizičko, jakne ili pantalona.
Školski obroci i užine: Iako mnoge škole nude užinu, neplanirani troškovi mogu nastati ako se obroci plaćaju posebno ili ako dete preferira da nosi svoju užinu od kuće. Ovo može postati značajan trošak ukoliko se ne planira na vreme.
Vanškolske aktivnosti: Kako se školska godina razvija, dete može pokazati interesovanje za različite vanškolske aktivnosti kao što su sportovi, muzički časovi ili sekcije. Ove aktivnosti često zahtevaju dodatne troškove za članarine, opremu ili uniforme.
Popravka ili zamena izgubljenih stvari: Deca u školskom uzrastu često gube ili oštećuju školski pribor, sveske ili čak knjige. Zamena ovih predmeta može se brzo akumulirati i povećati troškove, posebno ako je reč o udžbenicima ili skupljim predmetima poput torbi.
Zdravstveni troškovi: Polazak u školu povećava socijalnu interakciju, što dovodi do većeg izlaganja bolestima i infekcijama. Neplanirani zdravstveni troškovi za lekove, posete lekaru ili preventivne preglede mogu dodatno opteretiti budžet.
Da li prosečnu porodicu skupo košta polazak deteta u školu?
Ako uzmemo u obzir da opremanje deteta za polazak u prvi razred osnovne škole košta između 21,000 RSD i 35,000 RSD, možemo reći da ovaj trošak čini značajan deo mesečne plate za prosečnu porodicu. U zavisnosti od plate, ovaj izdatak može biti velika stavka, posebno za porodice koje imaju više dece školskog uzrasta ili one sa nižim primanjima.
Za porodice sa medijalnom platom, opremanje deteta za školu može predstavljati izazov jer iznos troškova može prepoloviti ili čak premašiti značajan deo mesečnog budžeta, naročito kada se uračunaju i drugi životni troškovi (stanovanje, hrana, režije).
Za porodice sa nižim prihodima, ovakvi izdaci mogu biti izuzetno opterećujući i mogu zahtevati pažljivo planiranje ili odricanje od drugih troškova, objašnjava ChatGPT.