Šta nas čeka na polju inovacija u 2025. godini?

Godina 2025. obećava značajne promene u tehnološkom svetu, sa napretkom koji će oblikovati industrije i svakodnevni život. Evo pregleda ključnih oblasti razvoja, uz konkretne primere šta možemo očekivati:

Vreme Čitanja: 2 min

inovacije-2712-fi

Izvor: Canva

Personalizovana veštačka inteligencija

Veštačka inteligencija postaće još prisutnija u svakodnevnim alatima. Na primer, Amazon razvija nove funkcionalnosti za Alexa asistenta koji će moći da prilagođava preporuke na osnovu analize ponašanja korisnika u realnom vremenu. U obrazovanju, Khan Academy planira proširiti upotrebu AI tutora, poput njihove platforme „Khanmigo“, kako bi učenici dobili personalizovanu pomoć u učenju.

Razvoj kvantnog računarstva

Kvantni računari prelaze iz laboratorija u komercijalnu upotrebu. IBM već testira kvantne sisteme dostupne u oblaku, a 2025. se očekuje da će kompanije poput Google-a koristiti kvantne simulacije za optimizaciju logističkih lanaca. Na primer, DHL planira implementaciju ovih rešenja za efikasnije rute dostave.

Inovacije u održivim tehnologijama

Tesla radi na novim baterijskim tehnologijama koje će smanjiti troškove skladištenja energije za solarne sisteme. Istovremeno, kompanija Climeworks planira proširiti kapacitete svojih postrojenja za direktno hvatanje ugljen-dioksida iz atmosfere, pružajući industrijama priliku da smanje svoj ugljenični otisak.

Virtuelne stvarnosti i metaverzum

Metaverzum se integriše u poslovno okruženje – Microsoft Mesh već omogućava kompanijama da organizuju virtuelne sastanke sa holografskim prikazima. Meta (Facebook) planira lansirati nove verzije svojih Oculus VR uređaja koji će podržavati edukativne simulacije za medicinske studente, omogućavajući im da vežbaju složene operacije u bezbednom okruženju.

Automatizacija i robotika

Amazon testira autonomne robote za skladišta, poput „Proteus“, koji mogu samostalno organizovati robu i smanjiti vreme obrade porudžbina. U poljoprivredi, kompanija John Deere lansira traktore sa AI sistemima za preciznu sadnju i zalivanje, što značajno povećava prinose uz smanjenje potrošnje resursa.

Bezbednost podataka i sajber sigurnost

Google i Apple planiraju uvođenje novih metoda autentifikacije bez lozinki, oslanjajući se na biometrijske podatke i jedinstvene bezbednosne ključeve. Startup Darktrace razvija AI rešenja za predikciju i blokiranje sajber napada pre nego što se dogode, što je već testirano u zdravstvenim ustanovama u Velikoj Britaniji.

Biotehnološki napredak

Pfizer i BioNTech rade na mRNA vakcinama za rak koje bi mogle postati dostupne do 2025. godine, omogućavajući personalizovane terapije za pacijente. U isto vreme, kompanija Illumina ubrzava sekvenciranje genoma, čime se otvaraju mogućnosti za brže dijagnostikovanje retkih genetskih bolesti.

Novi trendovi u društvenim mrežama

TikTok planira uvođenje AI alata koji će korisnicima pružiti uvid u to kako algoritam preporučuje sadržaj, dok Instagram radi na funkcijama za bolje praćenje mentalnog zdravlja korisnika, uključujući obaveštenja za pauziranje prekomernog korišćenja aplikacije.

Prijavi se na novosti.