Meta i Childhelp udružuju snage da pogidnu svest  tinejdžera o onlajn eksploataciji

Tehnološki gigant Meta i neprofitna organizacija Childhelp predstavili su novi besplatni kurikulum namenjen srednjoškolcima, sa ciljem da ih edukuje o prepoznavanju i sprečavanju onlajn eksploatacije. Program uključuje interaktivne lekcije, video sadržaj i scenarije iz stvarnog života koji pomažu mladima da bolje razumeju pretnje kao što su sekstorzija, "grooming" i digitalna manipulacija.

Vreme Čitanja: 2 min

meta-child-2913-fi

Foto: Canva

Uz podršku stručnjaka iz Nacionalnog centra za nestalu i eksploatisanu decu, Ministarstva za unutrašnju bezbednost SAD, neprofitne organizacije Thorn i drugih, ovaj kurikulum nastoji da osnaži mlade u prepoznavanju rizičnih situacija i prijavljivanju sumnjivih aktivnosti.

Kako funkcioniše kurikulum?

Program je osmišljen tako da bude prilagođen nastavnim planovima i može se koristiti u školama ili kroz edukativne radionice. Sadrži detaljne planove lekcija za nastavnike, scenarije iz stvarnog života i alate za raspravu o oseljivim temama u bezbednom okruženju.

Jedan od ključnih ciljeva jeste da mladi shvate kako se potencijalni predatori predstavljaju na internetu i koje signale treba prepoznati kako bi izbegli opasne situacije. Takođe, poseban deo kurikuluma posvećen je tome kako da tinejdžeri reaguju ako se nađu u situaciji u kojoj ih neko pokušava iskoristiti, uključujući korake za prijavljivanje i traženje pomoći.

Meta pooštrava zaštitu tinejdžera

Ovo nije prvi put da Meta uvodi mere za zaštitu maloletnih korisnika svojih platformi. Instagram je prošle godine uveo automatsko zamućivanje eksplicitnih slika poslatih maloletnicima, ograničio pravljenje snimaka ekrana nestajućih poruka i uveo nove alate za borbu protiv sekstorzije.

„Iako činimo sve što možemo da naše platforme učinimo bezbednijima, smatramo da su edukacija i osnaživanje mladih ključni u borbi protiv onlajn eksploatacije“, izjavila je Antigone Davis, globalna šefica za bezbednost u Meti.

Da li su ovakve mere dovoljne?

Dok kompanije poput Mete ulažu u edukaciju i bezbednosne alate, zakonodavci u SAD sve češće predlažu zakone koji bi dodatno ograničili prisustvo dece na internetu. Aktuelni predlozi uključuju Zakon o bezbednosti dece na internetu (Kids Online Safety Act) i Zakon o zaštiti privatnosti dece na mreži (COPPA 2.0). Pored toga, Zakon o zabrani društvenih mreža za decu (Kids Off Social Media Act) predviđa potpunu zabranu otvaranja naloga na društvenim mrežama za decu mlađu od 13 godina.

Međutim, kritičari ističu da ni edukacija ni zakonska regulativa neće u potpunosti eliminisati pretnje na internetu, te da je ključ u kontinuiranom dijalogu između roditelja, nastavnika, kompanija i zakonodavaca.

Da li će Meta i Childhelp uspeti da pomognu tinejdžerima da se zaštite ili će ovo biti samo još jedna inicijativa koja će ostati na papiru? Ostaje da vidimo kako će se kurikulum primeniti u praksi i koliko će ga škole zaista koristiti.

Diplomirani komunikolog i strastveni social media specialist, svakodnevno istražujem moć društvenih mreža kako bih povezala ljude i inspirisala kreativnost!

Prijavi se na novosti.