Zašto se gudi poverenje u državne penzije?
Institut za politiku žena Koreje je razgovarao sa 1.152 osobe u julu 2023. godine, a svi ispitanici su bili „u svojim dvadesetim i tridesetim godinama“. Skoro 90 odsto je navelo da njihova zabrinutost zbog penzije proizilazi iz „briga o rastu premija osiguranja zbog opadanja populacije“. Ovo je navelo mnoge da se zapitaju kako će Nacionalna služba za penzije (NPS) biti u stanju da isplaćuje penzije u budućnosti. Stariji Južnokorejci već brojčano nadmašuju mlađe, a starosna grupa od 40 do 60 godina znatno je brojnija od grupe od 20 do 39 godina, objavio je portal Crypto News.
Popularnost kripta u rastu
Preko 86 odsto ispitanika je takođe reklo da misli da će iznos novca koji će verovatno dobiti od NPS-a u budućnosti biti „premali“. Oko 83 procenata se slaže da „neće moći da primi nikakvu državnu nacionalnu penziju jer će fond NPS-a biti iscrpljen“. Većina ispitanika (57%) rekla je da nije napravila nikakve penzijske planove, osim obaveznih doprinosa za nacionalnu penziju.
Međutim, 498 ispitanika je reklo da već gledaju izvan NPS-a za svoje penzijske planove.
Dok su mnogi rekli da biraju kombinaciju štednje u gotovini i ličnih penzijskih programa, preko 52 odsto je reklo da vrše „investicije u akcije, obveznice, fondove i kriptoimovinu“.
Mladi Južnokorejci su sa velikim entuzijazmom prihvatili kriptovalute. Podaci iz 2022. godine sa najvećih berzi u zemlji pokazuju da su kupovine kriptovaluta od strane kupaca starosti 20-39 godina skoro utrostručene u periodu 2020-2022. Finansijski stručnjaci iz Južne Koreje tvrde da za mlade Južnokorejce ulaganje u kriptovalute „više nije opcionalno“.