Praksa je ključ uspeha u IT industriji

Praksa je ključ uspeha u IT industriji, a mi nastojimo da našim polaznicima pružimo upravo to – realne projekte i iskustvo koje će ih odmah osposobiti za rad, ocenila je za WebMind Jasminka Marošević, direktor inovacija i projekata u kompaniji CodersLab, s kojom smo razgovarali o značaju praktične obuke, prilagodljivosti u svetu programiranja. Ona je mišljenja da CodersLab osigurava da polaznici ne samo usvoje tehničke veštine, već i steknu samopouzdanje za uspeh u dinamičnoj IT industriji.

Vreme Čitanja: 3 min

jasminka-marosevic-2285-fi

Izvor: CodersLab

Kako vaši kursevi programiranja pomažu polaznicima da razumeju koncept razvoja softvera od početne faze do implementacije?

Coders Lab kursevi pružaju polaznicima čvrst temelj u osnovnim tehnikama razvoja softvera, od planiranja do implementacije, a to postižemo kroz integraciju teorije i prakse na svakom koraku, ali sa znatno većim naglasnom na praksi koja je ključna. Koristeći pristup zasnovan na agilnim metodologijama kao što je Scrum, polaznici uče kako da rade u timovima, upravljaju projektima, te razvijaju softverska rešenja u realnim okruženjima. Takođe, tokom obuke, prolazi kroz sve faze razvoja softvera, uključujući dizajn, kodiranje, testiranje i implementaciju, što ih čini spremnim za rad u industriji odmah nakon obuke. Naša međunarodna statistika koja pokazuje da se velika većina polaznika zaposli unutar prvih šest meseci po završetku obuke upravo potvrđuje koliko je taj praktičan deo obuke važan, a pred poslodavce staju sa već gotovim projektima koje su uradili u toku obuke.

Kako birate tehnologije koje predajete u odnosu na tržišne zahteve, i kako se programeri koji završe vaše kurseve prilagođavaju promenama u tehnologiji i brzoj evoluciji IT industrije?

Tehnologije koje biramo za kurseve su direktno povezane sa analizom tržišta rada i potrebama poslodavaca. Pratimo promene i trendove u IT industriji kroz saradnju sa kompanijama i analizom potreba za specifičnim veštinama. Polaznici se brzo prilagođavaju promenama zahvaljujući dobrim osnovama koje postavljamo i podršci kroz stalno učenje i ažuriranje kurseva sa novim tehnologijama.

Ali ono šta bi valjalo da se istakne jeste da pored standardnih obuka koje imamo u ponudi, naši interni timovi mogu u vrlo kratkom roku da prilagode bilo koju obuku specifičnim zahtevima neke određene kompanije koja želi da obučava postojeće zaposlene ili da pak kroz ovakav zajednički projekat dođe do novih kandidata koji su posle obuke u potpunosti spremni da rade na pozicijama koje im trebaju sa alatima i tehnologijama koje oni u kompaniji koriste.

coders-lab-2285-ps1

Da li su polaznici obučeni da rade na različitim IT projektima, kao što su web development, mobilne aplikacije, ili razvoj baza podataka?

Apsolutno, polaznici stiču znanja u širokom spektru IT oblasti. Obuke su sveobuhvatne ali s obzirom na odabranu obuku recimo iz oblasti programiranja, ukoliko odaberu Python to ne znači da će učiti samo taj programski jezik, njega uče do najsitnijih detalja ali se prolazi i kroz HTML, CSS, napredni SQL, JavaScript, a rade se i određeni framework-ovi poput Djanga i još mnogo toga. Tako smo dobili odličnog juniora koji se specijalizovao u ovom slučaju za back-end programiranje ali ima jedu pristoju lepezu veština i time veliku prednost na ostale juniore u fazi zapošljavanja.

Na ovakav način je koncipirana i JavaScript obuka, iako se u back-end obuci rade delovi front-end-a, ovde je JS dominantan. Ipak da bi neko bio vrhunski stručnjak iz ove oblasti mora da ima dobre temelje HTML-a, CSS-a koji su pokreniveni od osnova do naprednog nivoa, a rade se i Unix sistemi, Parcel, Sass, RWD. Tek kad je to sve savladano kreće se temeljno na JavaScript, ES6 i React. Na ovaj način opet imamo izuzetno spremog front-end programera.

Koje vrste projekata studenti rade tokom kurseva i kako im to pomaže da postanu kompetentni programeri na tržištu rada?

Projekti koje naši studenti realizuju tokom kurseva simuliraju realne industrijske zahteve, a oni se razlikuju od kursa do kursa. Postoji deo projekata koji su unapred zadati, a deo projekata polaznisi sami smišljaju od nule i rade ono šta žele dok god on uključuje sve šta se na obuci radilo.  Na primer, polaznici kurseva za JavaScript izrađuju kompletnu veb aplikaciju, uključujući napredne korisničke interfejse, dok studenti na kursevima za Data Science izrađuju analitičke kontrolne table koristeći prikupljene podatke, praveći prediktivne modele uz pomoć mašinskog učenja. Na kraju svakog kursa, polaznici imaju portfelj od nekoliko završenih projekata, koji mogu da prezentuju potencijalnim poslodavcima.

Kako vaša škola prati i implementira najnovije trendove u programiranju, kao što su veštačka inteligencija, machine learning, ili big data?

Coders Lab pažljivo prati sve važne tehnološke trendove i ubrzano ih integriše u svoje kurseve. Trenutno, naši polaznici, osim obuka programiranja i testiranja, mogu da uče  napredne tehnike analize podataka, mašinsko učenje i obradu velikih podataka na kursevima kao što je Data Science. U toj obuci polaznici se upoznavaju sa pravilima mašinskog učenja, te odmah kreću da ih primenjuju za pravljenje prediktivnih modela i dubinsku analizu. Ovo je naredni, viši nivo veštine, iznad obuke za data analyst-a. Takođe, tu je naravno i posebna obuka za AI koja se već uspešno primenjuje na drugim tržištima, a kroz par meseci biće dostupna i u Srbiji. Naš cilj je da polaznici budu opremljeni najaktuelnijim veštinama, koje su odmah primenjive u industriji​.

Koji su ključni faktori uspeha za programere nakon završetka vaših kurseva, i šta savetujete onima koji tek ulaze u svet programiranja?

Ključni faktori uspeha uključuju kontinuirano učenje, ali to je danas neophodno bez obzira na zanimanje i industriju. Takođe, bitno je da su spremni da se prilagode novim tehnologijama. Svima koji tek razmišljaju da uđu u IT industriju, savetujemo da ostanu radoznali, da vežbaju svoje veštine kroz rad na ličnim projektima i da traže mentorsku podršku. Važno je biti otvoren i spreman za nove izazove i prilike.

Prijavi se na novosti.