Kako se navodi u saopštenju Saveta EU, Evropska komisija je zabrinuta zbog toga što sistemi Fejsbuka i Instagrama, uključujući njihove algoritme, mogu da podstaknu bihevioralne zavisnosti kod dece, kao i da razviju takozvani „efekt zečje rupe“, odnosno pojavu da aplikacija korisnike preplavljuje sličnim sadržajem ako pokažu interes za određenu temu.
Facebook i Instagram su pod formalnom istragom u Evropskoj uniji zbog zabrinutosti u vezi sa zaštitom dece, saopštila je Komisija u četvrtak. Postupak je usledio nakon niza zahteva za informacijama upućenih matičnoj kompaniji Meta otkako je režim onlajn upravljanja u EU, Zakon o digitalnim uslugama (DSA), počeo da se primenjuje prošlog avgusta, objavio j portal TechCrunch.
Ovaj razvoj događaja mogao bi biti značajan jer formalni postupci omogućavaju dodatna istražna ovlašćenja za EU izvršitelje, kao što je sposobnost sprovođenja inspekcija kancelarija ili primena privremenih mera. Kazne za bilo kakve potvrđene prekršaje DSA-a mogle bi dostići do 6% globalnog godišnjeg prometa kompanije Meta.
Društvene mreže Meta, Facebook i Instagram, su označene kao veoma velike onlajn platforme (VLOP) prema DSA. To znači da kompanija mora da se pridržava dodatnih pravila — pod nadzorom EU — koja zahtevaju da proceni i ublaži sistemske rizike na Facebook-u i Instagram-u, uključujući oblasti kao što je mentalno zdravlje maloletnika.
Na brifingu za novinare, visoki zvaničnici Komisije su rekli da sumnjaju da Meta nije adekvatno procenila i ublažila rizike koji utiču na decu.
Posebno su istakli zabrinutost zbog dizajna koji izaziva zavisnost na njihovim društvenim mrežama, i onoga što su nazvali „efektom zečje rupe,“ gde maloletnik gledajući jedan video može biti podstaknut da gleda više sličnog sadržaja kao rezultat algoritamskih preporuka sadržaja na platformama.