„Apple je otkrio da ste meta napada špijunskim softverom plaćenika koji pokušava na daljinu da kompromituje iPhone povezan sa vašim Apple ID-om -xxx-,“ napisano je u upozorenju upućenom pogođenim korisnicima.
Apple: Nije moguće postići apsolutnu sajber sigurnost
„Ovaj napad vas verovatno cilja specifično zbog onoga što ste vi ili šta radite. Iako nikada nije moguće postići apsolutnu sigurnost pri otkrivanju takvih napada, Apple ima veliko poverenje u ovo upozorenje — molimo vas da ga shvatite ozbiljno,“ dodao je Apple u tekstu.
Proizvođač iPhone-a šalje ovakve vrste obaveštenja više puta godišnje i obavestio je korisnike o takvim pretnjama u preko 150 zemalja od 2021, prema ažuriranoj stranici Apple podrške.
Apple je takođe poslao identično upozorenje brojnim novinarima i političarima u Indiji u oktobru prošle godine, navodi se na portal TechCrunch.
Upozorenja o špijunskom softveru dolaze u trenutku kada se mnoge nacije pripremaju za izbore. U poslednjim mesecima, mnoge tehnološke firme upozorile su na rastuće državne napore da utiču na određene izborne ishode. Međutim, Apple-ova upozorenja nisu komentarisala njihovo vreme.
„Ne možemo pružiti više informacija o tome šta nas je navelo da vam pošaljemo ovo obaveštenje, jer bi to moglo pomoći napadačima špijunskim softverom plaćenika da prilagode svoje ponašanje kako bi izbegli otkrivanje u budućnosti,“ rekao je Apple pogođenim korisnicima.
Apple je ranije opisao napadače kao „državno sponzorisane“ ali je zamenio sve takve reference sa „napadi špijunskim softverom plaćenika.“ Upozorenje korisnicima dodaje: „Napadi špijunskim softverom plaćenika, kao što su oni koji koriste Pegasus iz NSO Grupe, izuzetno su retki i mnogo sofisticiraniji od uobičajene kriminalne aktivnosti na internetu ili potrošačkog malvera.“
Apple je rekao da se oslanja isključivo na „unutrašnje informacije o pretnjama i istrage za otkrivanje takvih napada.“ „Iako naše istrage nikada ne mogu postići apsolutnu sigurnost, Apple obaveštenja o pretnji su visoko pouzdani signali da je korisnik pojedinačno meta napada špijunskim softver