Starship: Od uzleta do haosa u nekoliko trenutaka
Misija je započela obećavajuće – Starship je uzleteo sa lansirne rampe u južnom Teksasu u spektakularnom prikazu moći, dok su posmatrači širom sveta pratili događaj u iščekivanju. Međutim, samo nekoliko minuta kasnije, situacija je eskalirala u pravi svemirski horor. Raketni sistem je naglo počeo da gubi stabilnost, počeo da se okreće nekontrolisano i na kraju se rasprsnuo u ogromnoj eksploziji.
Krhotine su se rasule širom Karipskog mora, a incident je doveo do privremenog zatvaranja nekoliko aerodroma na Floridi zbog bezbednosnih razloga. Federalna uprava za avijaciju (FAA) odmah je pokrenula istragu i suspendovala sve buduće testne letove dok se ne utvrdi tačan uzrok katastrofe.
Ovaj neuspeh dolazi samo nekoliko meseci nakon što je prethodni testni let Starship-a završio istim ishodom – eksplozijom. SpaceX-ov revolucionarni svemirski brod, visok 123 metra, zamišljen kao ključni element u planovima za kolonizaciju Marsa, sada je pod ozbiljnim pritiskom.
Iako je Super Heavy booster, prvi stepen rakete, uspešno vraćen na Zemlju pomoću specijalnog krana, gubitak same letelice predstavlja ogroman korak unazad za ceo program. Eksperti upozoravaju da bi ovakvi neuspesi mogli značajno odložiti planirane misije, uključujući NASA-in Artemis program, koji računa na Starship kao ključni sistem za sletanje astronauta na Mesec, prenosi portal TechChrunch.
Mask: “Učićemo iz ovog iskustva”
Elon Mask, osnivač i izvršni direktor SpaceX-a, oglasio se na društvenim mrežama ubrzo nakon incidenta, istakavši da je svaki neuspeh “prilika za učenje”. Ipak, ni optimizam ni vizionarski duh neće moći da prikriju zabrinutost među investitorima i partnerima koji sve više sumnjaju u tehničku spremnost Starship-a za buduće misije.
„Gubitak više motora i prekid komunikacije s letelicom doveli su do gubitka kontrole. Analiziraćemo podatke i poboljšati dizajn za sledeći test,“ izjavio je Mask.
Neuspeh drugog uzastopnog leta podstakao je spekulacije o tome da li će Starship ikada biti spreman za misije ka Mesecu i Marsu. NASA, koja je uložila milijarde dolara u SpaceX-ovu letelicu kao deo Artemis programa, sada se suočava s mogućnošću kašnjenja ključnih misija. Pentagon takođe pažljivo prati situaciju, budući da SpaceX igra ključnu ulogu u američkoj svemirskoj strategiji.
I dok svet svemirskih entuzijasta i naučnika s nestrpljenjem čeka sledeći potez SpaceX-a, jedno je sigurno – ako se ovakav niz neuspeha nastavi, san o međuplanetarnim letovima mogao bi postati samo – san.
Da li će Starship uspeti da prebrodi ove udarce ili će se urušiti pod pritiskom svojih ambicija? Svet čeka odgovor.