Ek zahteva strože sprovođenje propisa i poziva regulatore da sankcionišu Apple zbog, kako tvrdi, nepoštovanja novih evropskih pravila. Ova izjava dolazi uoči ključne odluke Evropske komisije, koja bi mogla Apple-u izreći kazne u visini do 10% njegovog globalnog prihoda.
Zakon o digitalnim tržištima izazvao žestoku debatu
Evropski zakon o digitalnim tržištima (DMA), koji je stupio na snagu kako bi ograničio monopolsku moć velikih tehnoloških kompanija, izazvao je žestoku debatu između Apple-a i njegovih rivala. Jedan od najglasnijih kritičara Apple-ovog pristupa ovom zakonu je Daniel Ek, izvršni direktor Spotify-a, koji tvrdi da tehnološki gigant aktivno pokušava da zaobiđe regulativu, umesto da je poštuje.
Ek je u svom javnom obraćanju nazvao Apple-ovu strategiju „farsom“ i upozorio da kompanija koristi dobro poznatu taktiku odlaganja i minimalnog usklađivanja kako bi izbegla suštinske promene u načinu poslovanja. Prema njegovim rečima, Apple nastavlja da ograničava konkurenciju unutar svog ekosistema, posebno kroz App Store, gde naplaćuje visoke provizije i nameće stroge uslove aplikacijama trećih strana, objavio je portal 9to5mac.
Spotify već godinama vodi borbu protiv Apple-ovih poslovnih praksi, a u svetlu DMA zakona očekuje da evropski regulatori preduzmu konkretne korake. Ek je pozvao Evropsku komisiju da ne dozvoli Apple-u da nastavi sa strategijom odugovlačenja i da nametne značajne kazne kako bi obezbedila poštovanje propisa. Prema odredbama DMA, kompanije koje ne poštuju zakon mogu se suočiti sa kaznama do 10% svog globalnog godišnjeg prihoda, što bi za Apple moglo značiti višemilijardske gubitke.
Evropska komisija trenutno analizira Apple-ove mere usklađivanja sa DMA, a odluka o potencijalnim sankcijama očekuje se do kraja marta. U međuvremenu, Apple insistira na tome da je uveo niz promena kako bi ispunio zahteve regulative, ali konkurenti, uključujući Spotify, tvrde da su te promene kozmetičke i da ne rešavaju ključne probleme tržišne ravnoteže.
Ishod ove pravne bitke mogao bi imati dalekosežne posledice po tehnološku industriju u Evropi. Ako regulatori donesu stroge sankcije protiv Apple-a, to bi moglo postaviti presedan za druge tehnološke gigante i oblikovati buduće poslovne modele digitalnih tržišta. U suprotnom, ako Apple izbegne ozbiljne kazne, to bi moglo oslabiti veru u efikasnost evropskih propisa i ohrabriti druge kompanije da pronađu načine za njihovo zaobilaženje.