Izazovi sa kojima se suočavaju digitalizovana društva, pre svega oni u oblasti sajber bezbednosti, iziskuju kontinuirana unapređenja zakonodavstva. Zato su NIS2 direktiva Evropske unije, ali i nacrt nacionalnog Zakon o informacionoj bezbednosti teme koje ćemo razmatrati – iz ugla zakonodavca, korporacija koje posluju na različitim tržištima, iz ugla pružalaca IT servisa i ugla malih preduzeća pred kojima će se takođe naći novi zahtevi i izazovi.
Veštačka inteligencija nije samo “ključna reč” formalnih i neformalnih razgovora, već predmet državnih strategija i to godinama unazad. Prva takva doneta je u Srbiji 2019. godine, a nova Strategija razvoja veštačke inteligencije za period 2025-2030. biće predmet razgovora i na predstojećem IGF-u.
Kako i koliko zapravo tehnologija može biti zelena, i kako zahvaljujući inovativnosti tehnologija i održivi razvoj idu ruku pod ruku biće pokazano tokom sekcije “Stapanje zelenog i digitalnog – perspektiva UNDP o dvostrukoj tranziciji u Srbiji”.
Neizbežna tema diskusije na IGF-u su digitalna prava pojedinca. Govor mržnje na internetu, digitalno nasilje, diskriminacija u digitalnom okruženju mračna su strana vremena u kom živimo, ujedno nešto na šta se kontinuirano skreće pažnja i traže rešenja zahvaljujući kojima će se štititi dignitet i prava pojedinca, ali i društva u celosti.
O programu, učesnicima i satnici Foruma saznajte više na adresi igf.rs.
Fondacija „Registar nacionalnog internet domena Srbije“ (RNIDS) i ove godine je domaćin Srpskom forumu o upravljanju internetom – IGF Srbija 2024. Suorganizatori foruma su Ministarstvo informisanja i telekomunikacija, fondacija Diplo, Internet društvo Srbije ogranak Beograd i kompanija Grensi, uz podršku Kancelarije poverenika za zaštitu ravnopravnosti i fondacije Mreža za sajber bezbednost.
Mesta u sali su popunjena, no, događaj možete pratiti onlajn na Jutjub kanalu RNIDS-a, 11. septembra od 10 časova.