Microsoft hakaton „Women in Ai“ doneo dodatnu vrednost devojkama iz Srbije

Internacionalni “Women in Ai” hakaton u organizaciji kompanije Microsoft, koji je imao za cilj da inspiriše i osnaži mlade žene iz Srbije da nastave karijeru u oblasti IT I veštačke inteligencije, uspešno je završen, a učesnice ističu da im je projekat doneo dodatnu vrednost omogućivši im internacionalno iskustvo i ostvarenje lične ambicije. Ukupno prijavljenih devojaka iz Srbije je bilo 90, 24 su učestvovale a čak 8 ih je medju osvajačima nagrada za svoje kandidovane projekte.

Vreme Čitanja: 2 min

microsoft-hakaton-1300-fi

Izvor: WebMind

„Women in Ai“ mi je omogućio osećaj pripadnosti

Studentkinja završne godine softverskog inženjerstva Nina Jakovljević iz Kruševca kaže da joj je projekat „Women in Ai“ omogućio osećaj pripadnosti i da je dodatno osnažio da nastavi karijeru u IT oblasti.

„Tokom hakatona vladala je opuštena atmosfera. Dopadaju mi se etičke strane Microsoft-a, i mogla bih da zamislim sebe i stručnom timu te kompanije“, rekla je Nina, čiji tim je bio prvoplasiran na hakatonu. Ona je dodala da koreni njegon interesovanja za IT sežu u period ranog odrastanja. „Skoro sam shvatila da mi je prvo iskustvo sa računarom proizvelo interesovanje. Kasnije, stičući obrazovanje sve je išlo spontano“, rekla je ona.

Jelena Simić iz Beograda se slaže sa njom. Ona kaže da je tokom trajanja projekta upoznala „fantastične“ devojke na koje, kako kaže, može da se ugleda – pošto su, prema njenim rečima, pametne i ambiciozne.

„Posebno mi je važno što se nisam osečalo manje vredno u njihovom okruženju, i imala sam želju da više radim i učim. Upoznala sam i različite ljude iz drugih zemalja“, kaže ona.

Naše sagovornice ističu da su imale priliku da se u posredstvu Microsoft-a upoznaju blagovremeno pre hakatona sa kolegama iz njihovog tima, i da su to iskoristile kako bi razmenile iskustva i ideje.

Antonija Vasiljević iz Valjeva, softverska inženjerka, ističe da je glavna vrednost hakatona osećaj lagodnosti rada „kada je kompletan tim sastavljen od žena“.

„To je izrazito kreativno tokom projekta. Potrebno je više projekata sa sličnom temom a posebno mašinskim učenjem. Ovaj hakaton je bila odlična prilika da se povežu žene i neke nove ideje isplivaju na površinu“, rekla je Antonija.

Gospić: Microsoft je ponosan na devojke; pozvao ih da konkurišu na pozicije

Direktor kompanije Microsoft Srbija Milan Gospić čestitao je pobedničkom timu i ocenio da je Microsoft ponosan na devojke koje su opravdale očekivanja. On je učesnike pozvao da konkurišu na otvorene pozicije u toj kompaniji koja prema njegovim rečima nudi sjajne uslove.

“Naši fakulteti još uvek imaju veliki fokus na STEM segmentima, i to našoj zemlji daje veliku prednost što se ogleda u otvaranju novih kompanija koje zapošljavaju ljude direktno sa fakulteta, što radi i Microsoft”, rekao je Gospić.

Devojke su imale priliku da razgovaraju i sa Draženom Šumićem, direktorom Microsoft Razvojnog Centra, koji je bio otvoren da im odgvori na široku paletu pitanja.

“Women in AI” hakaton obuhvatao je dvodnevni online događaj koji su organizovali Microsoft i Coderspace, sa ciljem da inspirišu i osnaže mlade žene da se bave karijerom u oblasti AI, I namenjen je isključivo studentkinjama sa univerziteta jugoistočne Evrope, uključujući sledeće zemlje: Tursku, Grčku, Maltu, Kipar, Srbiju, Hrvatsku, Bugarsku i Sloveniju.

Učesnice su imale priliku da rade u međunarodnim timovima, koriste Microsoft Azure Ai services i kreiraju pilot projekte “Ai for Good” koji mogu imati pozitivan uticaj na svet. Takođe sui male priliku da čuju inspirativne govornike, umreže se sa devojkama istog interesovanja i sličnog razmišljanja i dobiju povratne informacije od dosta stručnjaka. Događaj je osmišljen kako bi učesnicima omogućio da iskoriste snagu veštačke inteligencije, pokažu svoje veštine I uče jedni od drugih.

Profesor književnosti zagubljen u odajama ekonomskog, tech i IT novinarstva.

Prijavi se na novosti.