Cilj kompanije Ekolim je borba protiv zagađenja životne sredine putem inovativnog proizvoda, solarnog kolektora za dogrevanje prostorija napravljenog od recikliranih limenki. Ekolim je nastao 2020. godine u okviru preduzetničke sekcije gimnazije i čine ga, sada već učenici završne godine.
Prema rečima preduzetnice Jane Simić, glavna namera okupljanja u učeničku kompaniju Ekolim nije bila zarada, već širenje ekološke svesti među mladima proizvodnjom ekološko prihvatljivih proizvoda. “Kompanija Ekolim je sastavljena od četiri, pre svega prijatelja, pa tek onda kolega. Svako takmicenje u pratnji našeg mentora je bilo novo iskustvo za nas i izazov, ali pre svega dobro druženje u kvalitetnom društvu. Nagrade su samo krune naših uspeha, kako kompanijskih tako i ličnih”, rekla je Simićeva.
Ova učenička kompanija u svojoj preduzetničkoj karijeri ostvarila je brojne uspehe na lokalu, u zemlji i inostranstvu. Osvajanjem prvog mesta u regionu jugoistočne Srbije na takmičenju učeničkih kompanija 2021. godine, Ekolim je dobio potvrdu za predan rad, što je ovu kompaniju dalje motivisalo da svi zajedni napreduju. U međuvremenu, priča Tatjana Živadinović, članovi Ekolim-a, su dobili priliku da održe radionice osnovcima u Nišu, na kojima su pricali o temi ekologije i sa njima podelili njihovo stečeno znanje i iskustvo. “Stupili smo u kontakt sa organizacijom WWF Adria i napravili projekat Solarni azil kroz koji je Zoo planet u Nišu dobio dva panela koja dogrevaju stacionar za tropske zivotinje”, priseća se Živadinovićeva ove humane akcije, koja je okupila veliki broj zainteresovanih nišlija.
Prema njenim rečima, pobeda na takmicenju “Najbolja tehnološka inovacija Srbije” u organizaciji Ministarstva prosvete, omogućio je učeničkoj kompaniji učešće na međunarodnom evrospkom takmičenju “Popri” u Sarajevu 2023. godine. Na tom takmičenju su u obe kategorije timovi iz Srbije odneli pobedi. “Na prvo mesto u Sarajevu smo naročito ponosni, pošto smo nakon takmičenja dobili poziv za usavršavanje u Sloveniji, ge smo upoznali mnogo mladih iz cele Evrope koji imaju slična interesovanja kao i mi”, ispričala nam je ova maturantkinja.
Imenjak i prezimenjak velikog srpskog pisca i muški član kompanije Ekolim – Rastko Petrović, kaže da je za ekipu osvajanje prvog mesta glasovima publike u Evropi neverovatan uspeh, i da je značajno uticalo na povećanje vidljivosti kompanije, sklapanje novih saradnji i investicija, a kao najvažnije, ističe Petrović, donelo im je motivaciju, osmehe na licima i ponos. “Naši utisci su veoma pozitivni i inspirativni. Imali smo priliku da se upoznamo sa drugim talentovanim mladim preduzetnicima iz različitih zemalja, razmenimo iskustva i ideje, i steknemo nova znanja i veštine”, kaže Petrović, koji je i generalni direktor učeničke kompanije Ekolim.
Kako se od limenki pravi solarni panel?
On objašnjava da je njihov solarni panel Limenko proizveden od recikliranih limenki koje se pažljivo slažu, sa prijemnikom smeštenim unutar kućišta. Sa prednje strane, prema njegovim rečima, proizvod je opremljen pleksiglasom, a limenke su ofarbane crnom bojom, pošto ta boja najbolje privlači svetlost. On dalje objašnjava da se kolektor povezuje sa prostorijom kroz dve rupe – jednu kroz koju ulazi hladan vazduh i drugu kroz koju ulazi zagrejan vazduh. Limenko je napravljen od recikliranih limenki koje su spojene tako da kroz njih moze da struji vazduh. On se montira na osuncanu stranu kuce ili zgrade, a vazduh se pod dejstvom sunceve svetlosti zagreva i kao topao ulazi u prostoriju.
Ko je zadužen za mentorsku podršku?
Kaja Gavrilović kaže da im je najveća podrška tokom celog procesa takmičenja bila profesorka geografije i preduzetništva Ana Ivić Veljković.
“Na svakom koraku je bila tu za nas, učila nas je veštinama, pomagala u radu, i
smirivala nas kada smo bili u stresnim situacijama. Bez podrške naše mentorke ne bi
dogurali ovoliko daleko. Veoma smo joj zahvalni na svemu što je uradila za nas”, reči su Kaje Gavrilović, sa čime se u potpunostu slažu ostale kolege iz Ekolim-a.
Da li je Ekolim pomogao da biznis vidite kao profesiju kojom ćete se baviti?
Gavrilovićeva kaže da je biznis je jedno od polja koje se nalazi u razmatranju njene buduće karijere. “Trenutno mi je u planu da se kroz svoje buduće studije upoznam sa što više
različitih biznisa i poslova koje može da razvije”, kaže ona. Sa njom se slaže i Tatjana Živadinović, koja ističe da joj je učešće u uceničkoj kompaniji pokazalo prednosti i mane preduzetništva, te da planira da upiše FON i svakako ostane u svetu biznisa. Petrović smatra da je biznis izuzetno zahtevan i odgovoran posao, ali da su oni imali sreće da, zahvaljujući učeničkoj kompaniji Ekolim i svim takmičenjima, dobiju uvid u sve što oblast biznisa podrazumeva.