Podsticanje žena u IT industriji
Organizovan već sedmu godinu za redom, Merkle Female Hackathon ima misiju da inspiriše i osnaži žene da se uključe u programiranje i da zauzmu svoje mesto u IT industriji. Ovo je važan korak, posebno u svetlu podataka koje je objavio Forbes, koji navodi da je u Srbiji u poslednjih pet godina broj zaposlenih žena u IT sektoru povećan za 23%. Ovo pokazuje rastući trend uključivanja žena u ovaj sektor, što je ključno za razvoj raznolikosti i inovacija.
Pobednice takmičenja, timovi Aalen i Bananice00, ističu da su ovakve inicijative izuzetno važne ne samo za njihov profesionalni rast, već i za sticanje novih znanja i povezivanje sa ljudima iz različitih industrija. Ovo nije samo prilika za demonstraciju tehničkih veština, već i za razvijanje međuljudskih odnosa i izgradnju profesionalne mreže koja može biti ključna u budućim karijerama.
Uticaj na industriju
Ovaj događaj ima širi uticaj na IT industriju, podstičući raznolikost i inkluzivnost. Sa sve većim brojem žena koje ulaze u ovaj sektor, stvaraju se novi perspektivi i ideje, što je ključno za inovacije. Takmičenja poput Merkle Female Hackathona pružaju platformu ne samo za takmičenje, već i za učenje, deljenje iskustava i osnaživanje žena da postanu lideri u tehnološkom svetu.
Maša Grubor i Sara Sapundžija iz tima Aalen i Jovana Urošević, Lana Matić i Anja Milutinović iz tima bananice00, pobedile su na ovogodišnjem takmičenju namenjenom ženama programerima koje nosi naziv Merkle Female Hackathon.
Pobednice iz tima Aalen su osmislile platformu koja povezuje pojedince koji su voljni da pruže pomoć deci kojoj je potrebna, sa posebnim fokusom na njihovo obrazovanje, dok su se iz tima bananice00 opredelile za rešenje za zaštitu životne sredine sa elementima solidarnosti.
„Jedan od najuticajnijih aspekata Merkle Female Hackathon-a bila je inkluzivna atmosfera koja nam je omogućila da se osećamo prijatno, da postavljamo pitanja i dala nam samopouzdanje da eksperimentišemo. Mentorke su bile tu da nam pruže smernice i podstaknu nas da kreativno razmišljamo i proširujemo naše veštine. Ovo je bilo jedno veoma pozivitno iskustvo i nesumnjivo je doprinelo razvoju naše karijere, ostavljajući nas inspirisanim i sigurnijim u svoje sposobnosti“, objašnjava Maša Grubor, članica tima Aalen i dodaje: „Kada je u pitanju naša platforma, korisnici mogu pristupiti listi dece zajedno sa njihovim listama želja, koja sadrži stavke neophodne za dečije obrazovanje i dobrobit. Za one koji ne žele direktno da kupuju i pakuju pakete, postoji i opcija za novčanu donaciju, osiguravajući da svako dete dobije podršku koja mu je potrebna.“
Jovana Urošević, iz drugog pobedničkog tima ističe da je sam dan hakatona prošao u pozitivnom raspoloženju, da su takmičarke stekle mnogo novih znanja i naučile kako je raditi u timu.
„Želele smo da podignemo svest o zaštiti životne sredine i da podstaknemo ljude da, malim individualnim koracima, pomognu u rešavanju ovih problema. Ideja je da na zabavan način, stvaranjem novih izazova, korisnici sakupljaju drveće i tako grade šume. Izazovi predstavljaju male zadatke koji mogu da se urade tokom jednog dana, a prihvatanjem izazova generiše se novo drvo. Pored izazova, korisnici mogu da, na osnovu barkodova proizvoda, saznaju u koju kantu za reciklažu treba da bace taj proizvod”, opisala je Jovana Urošević ideju svog tima.
Programerski timovi su, uz pomoć mentorki iz Merkle-a, razvijale prototipe rešenja koja su odgovarala na zadate teme a tiču se zaštite životne sredine, bezbednost žena i solidarnosti.
Milica Marjanović, jedna od organizatorki hakatona, napominje da je cilj ovog takmičenja da osnaži poziciju žena u softverskoj industriji i dodaje: „U Srbiji se već godinama kroz razna mentorstva, edukativne programe, inicijative i projekte radi na osvešćivanju i približavanju žena IT industriji i STEM naukama. Jedan od takvih projekata je upravo i Merkle Female Hackathon, koji se održava već sedmu godinu i svojim kontinuitetom predstavlja skromni doprinos srpskoj IT zajednici i ekosistemu. Podatak da je u prethodnih pet godina broj žena u IT sektoru povećan 23% je pokazatelj da idemo u dobrom pravcu i da imamo sve više žena koje za svoj profesionalan put biraju IT industriju“.
Kao i prethodnih godina, takmičarke su imale 10 sati da razviju prototip rešenja, a najbolje je odabrano na osnovu tri parametra – upotrebljivost u stvarnom okruženju, autentičnost u odnosu na postojeća rešenja i softverski deo koda.
Marjanović kaže: „Svake godine takmičarke predstave izuzetna rešenja, a ova 2023. nije izuzetak. Takmičarke su na veoma interesantne načine odgovorile na zadate teme i osmislile aplikacije i platforme koje ćemo, nadam se, imati prilike da koristimo u budućnosti“.
Takmičenje namenjenom ženama programerima pod nazivom Merkle Female Hackathon 2023 održano je u okviru Nedelje obrazovanja iz računarskih nauka.
Organizator hakatona, kompanija Merkle, pruža softverska rešenja za korisničko iskustvo. U Srbiji je prisutna od 2021. godine i deo je globalne dentsu International grupe.