Internet predatori su na Snapchatu – kako zaštititi mlade korisnike?

Uprkos bezbednosnim merama, Snapchat ostaje platforma koju predatori koriste da kontaktiraju decu i mlade. Ova popularna aplikacija među mladima, poznata je po opciji slanja poruka i fotografija koje nestaju nakon nekoliko sekundi. Ova funkcija privlači ne samo mlade korisnike, već i internet predatore koji koriste prividnu anonimnost da bi manipulisali i eksploatisali svoju metu. Da predatora ima u Srbiji, dokazuje nedavna akcija policije Armagedon.

Vreme Čitanja: 2 min

internet- predatori-2404-fi

Ilustracija: DALL-E3

Predatori na Snapchatu

Iako Snapchat nudi alatke za zaštitu, kao što su prijavljivanje sumnjivih aktivnosti, blokiranje korisnika i roditeljski nadzor, predatori pronalaze načine da iskoriste ranjivost dece. Zabrinjavajući slučajevi uključuju predatore koji koriste lažne profile kako bi pridobili poverenje i ucenjivali decu za eksplicitne sadržaje.

Stručnjaci naglašavaju važnost edukacije dece o rizicima na internetu i preporučuju roditeljima da prate aktivnosti svoje dece na aplikacijama poput Snapchata. Takođe, savetuje se da se otvoreno razgovara o potencijalnim opasnostima i podstakne decu da prijave svaki neprimereni kontakt.

Policija i organizacije za zaštitu dece pozivaju na strožu kontrolu platformi i pravovremeno otkrivanje predatorskih aktivnosti kako bi se obezbedila bolja zaštita mladih korisnika. Digitalna sigurnost zahteva zajedničke napore tehnoloških kompanija, roditelja i obrazovnih institucija kako bi se stvorilo bezbednije okruženje za decu u online svetu.

Američke vlasti nedavno su podigle  tužbu protiv popularne platforme Omegle, upozoravajući da je ona postala omiljeno mesto za internet predatore koji ciljaju mlade korisnike. Omegle omogućava anonimne video i tekstualne razgovore, što predatori koriste za manipulaciju i iskorišćavanje dece. Stručnjaci ističu da je ova platforma posebno opasna zbog nedostatka adekvatnih bezbednosnih mehanizama za zaštitu dece. Poziva se na veći nadzor roditelja nad online aktivnostima svoje dece, kao i na bolju regulaciju platformi kako bi se smanjio rizik od zlostavljanja i neprimerenog sadržaja.

Internet predatori u Srbiji

Internet predatori u Srbiji koriste razne online platforme (čak Facebook i Instagram) kako bi zavarali i zlostavljali maloletne žrtve, često ih uvodeći u tzv. „sajber jazbine“ gde ih snimaju i ucenjuju.

Deca su primoravana da šalju eksplicitne sadržaje, što dalje vodi u psihološku i fizičku zloupotrebu. Stručnjaci upozoravaju roditelje da nadziru internet aktivnosti svoje dece i razgovaraju sa njima o opasnostima koje vrebaju na mreži.

Policija i organizacije za zaštitu dece pozivaju na veće angažovanje kako bi se predatori otkrili na vreme i kako bi deca bila zaštićena.

Naime, da sve više seksualnih predatora vreba internetom potvrđuje još jedna u nizu policijska akcija Armagedon u okviru koje je uhapšeno 14 osoba za koje se sumnja da su duže vreme, korišćenjem aplikacija i pretraživača, sa skrivenih lokacija delili sadržaje na kojima se nalaze deca. Iz policije navode da su u ovom konkretnom slučaju „na meti“ uglavnom bila deca starosti od 7 do 14 godina.

Kako se zaštiti

Ograničite deljenje ličnih informacija – Nikada ne delite privatne podatke kao što su adresa, broj telefona, škola ili radno mesto sa nepoznatim osobama, posebno na internetu.

Pazite na privatnost na društvenim mrežama – Podešavanja privatnosti na društvenim mrežama treba da budu podešena tako da samo vaši prijatelji mogu videti vaše postove. Pazite na to s kim se povezujete.

Budite oprezni s nepoznatim osobama – Ako komunicirate sa nekim koga ne poznajete uživo, uvek budite skeptični i nemojte se upuštati u intimne razgovore.

Prijavite sumnjivo ponašanje – Ako vam neko šalje neprikladne poruke ili pokušava da uspostavi neprimerene kontakte, odmah to prijavite roditeljima, starateljima, ili nadležnim institucijama.

Obrazujte se i razgovarajte – Uvek se informišite o načinima na koje seksualni predatori mogu delovati i razgovarajte sa osobama od poverenja o svim nedoumicama ili neprijatnim iskustvima.

Pozovi besplatan broj 19833 i prijavi digitalno nasilje!

Prijavi se na novosti.