O prvoj robotskoj transplantaciji jetre
Sredinom jula 2023, u Sjedinjenim Američkim Država po prvi put je uspešno izvedena transplantacija jetre uz pomoć robota kojim je upravljao hirurg. Ova operacija predstavlja važan iskorak u napretku hirurgije i deo je napora ove klinike da utiče na rasprostranjenost i usvajanje inovativnih procedura pri operacijama.
Pacijent koji se podvrgao operaciji je muškarac u šezdesetim godinama, koji je bolovao od raka jetre i ciroze izazvane hepatitisom C, te mu je transplantacija bila neophodna. Pokretima robota je sa obližnje konzole upravljao glavni hirurg, Dr Adeel Khan, gledajući u ekran i koristeći nešto poput gejmerskih džojstika.
“Transplantacija je bila uspešna: Operacija je prošla bez problema, nova jetra je odmah počela da radi, a pacijent se oporavio bez ikakvih hirurških komplikacija,” kratko je prokomentarisao hirurg u izjavi za Washington University School of Medicine.
Operacija je trajala oko osam sati, premda hirurzi veruju da će to vreme biti i manje kada ova procedura bude postala zastupljenija.
U istoj klinici su već uspešno izveli oko 30 operacija manjeg stepena kompleksnosti koristeći robotski sistem, ali je ovo prva robotska transplantacija jetre u zemlji, koja inače važi za jednu od najkomplikovanijih procedura zbog obilnog krvarenja i delikatnog ušivanja malih krvnih sudova.
Pre operacije u SAD, prva robotska transplantacija jetre na svetu izvedena je u Južnoj Koreji 2021. godine, premda je ona samo delimično koristila robotski sistem.
Prednosti robotskih operacija
U normalnim okolnostima, pacijentima koji se podvrgnu ovom tipu operacije, potrebno je oko šest nedelja, u najboljem slučaju, da bi se oporavili i ponovo počeli da uživaju u redovnim aktivnostima bez većih neprijatnosti. Odnosno, u zavisnosti od stručnosti tima hirurga zavisi koliko će biti brz oporavak, pa zato u nekim situacijama on može trajati i duže.
Međutim, zahvaljujući tome što je ova transplantacija izvedena uz pomoć robota, ovaj pacijent je već posle mesec dana mogao nesmetano da hoda i da se vrati svojim hobijima koji uključuju značajnu fizičku aktivnost, kao što je to plivanje ili golf.
Kako je to moguće?
Ova inovativna metoda omogućava da operacija bude manje invazivna i samim tim je oporavak pacijenta neuporedivo brži. Baš zato, klinike su fokusirane da rade na unapređenju tehnologije i rasprostranjenosti njihove primene u stvarnom svetu kako bi i doktori i pacijenti mogli da uživaju u benefitima koje robotika sa sobom donosi.
Preciznije rečeno, ova transplantacija se, na tradicionalan način, obavlja tako što hirurg napravi vertikalni rez od 7.6-10cm i horizontalni od 30-41cm, kako bi se obolela jetra izvukla i zamenila zdravim doniranim organom.
U slučaju korišćenja robotskog sistema, napravi se nekoliko rezova dužine 1.3cm i jedan rez od 15cm između abdominalnih mišića, čime se omogućava uklanjanje organa. Pored toga, hirurg upravlja robotom uz pomoć 3D ekrana visoke rezolucije, što mu pruži sveobuhvatniji i pregledniji uvid u ono što radi.
“Imamo pet hirurga koji se bave robotskom transplantacijom, a ovaj broj će se povećati na sedam do kraja leta. Od pokretanja našeg programa, bili smo mentori u preko 30 centara za transplantaciju širom zemlje kako bismo im pomogli da izgrade sopstvene uspešne robotske programe. Timovi za transplantaciju iz drugih centara dolaze da posmatraju naš proces, a mi takođe idemo kod njih na teren i mentorišemo ih dok razvijaju svoje veštine,” objasnio je dr Khan.
I na kraju, kada se govori o primeni robotike u medicini, nije iznenađujuće što se uveliko istražuje potencijal veštačke inteligencije da upravlja mašinama kako bi procedure bile glatke, pedantne, precizne, uz minimalni rizik od ljudske greške.