CFTC tuži najpopularniju berzu kriptovaluta Binance
Komisija za trgovanje robnim fjučersima (CTFC) podnela je tužbu protiv Binance-a zbog učešća ove kripto berze u pomaganju američkim klijentima da se upuste u ilegalne trgovačke prakse.
Trgovanje kripto derivatima još uvek nije legalno u SAD, i, iako je Binance međunarodna platforma, nije registrovana kod američkog saveznog regulatora, CFTC. Zbog toga su regulatori podneli tužbu protiv ove kripto berze, zato što je omogućila da njena platforma služi za nelegalno trgovanje i ohrabrila korišćenje VPN tehnologija koje bi omogućile američkim klijentima da trguju kripto derivatima.
The world's largest crypto exchange, Binance, is being sued by American regulators for violating the Commodity Exchange Act.
— Andrew Lokenauth | TheFinanceNewsletter.com (@FluentInFinance) March 27, 2023
There are many similarities between Binance & FTX (lack of transparency, financial co-mingling, manipulation, etc.)
Here is everything you need to know:
Konkretnije, američki savezni regulator tvrdi da ova kripto berzanska platforma krši američke zakone o kriptovalutama i trgovanju tako što tajno pruža usluge obuke „VIP“ klijentima o pronalaženju rupe u američkom zakonu i izbegavanju kontrola usaglašenosti za zakonom koje je postavila američka vlada.
Prema zvaničnoj internet stranici CFTC-a, Binance je pod lupom jer je uprkos zakonskim propisima za platforme kao što je Binance da od svojih klijenata zatraže informacije o verifikaciji identiteta pre nego što započnu trgovanje na platformi, ovaj kripto div nije poštovao ovaj zakon. Kako se Binance može posmatrati kao FCM – Futures Commission Merchant – američki federalni regulator vidi odluku Binance-a da izbegne pravila kao neprihvatljivu zloupotrebu zbog koje treba da odgovara pred sudom.
Zahtev za proverom korisničkog identiteta postoji kako bi se sprečile i otkrile nezakonite prakse poput pranja novca i finansiranja terorizma, što čini poteze berze Binance veoma sumnjivim.
Na zvaničnoj internet stranici CFTC-a takođe se navodi da „Zhao (osnivač kripto berze Binance) odgovara za prekršaje Binance na osnovu njegove kontrole nad kompanijom Binance i višegodišnjeg propusta da savesno reaguje u vezi sa neprimerenim ponašanjem Binance-a. Prema tužbi, Zhao je vlasnik i kontrolor desetine entiteta koji upravljaju platformom Binance kao zajedničkim preduzećem. Navodno, Zhao je bio odgovoran za sve ključne strateške odluke u Binance-u, uključujući smišljanje tajnog plana za obučavanje VIP klijenata sa sedištem u SAD da izbegavaju kontrole usaglašenosti sa zakonom i obuku zaposlenih u Binance-u da obezbede da se sva komunikacija o izbegavanju kontrole obavlja putem aplikacija koje omogućavaju automatsko uništavanje dokaza“.
Drugim rečima, CFTC tvrdi da je ova kripto berza, koja ima poseban entitet za poslovanje u SAD poznat kao Binance US, uspela da stvori sistem koji im omogućava da sakriju aktivnosti koje su se desile unutar berze.
U istom saopštenju za medije, glavna savetnica CFTC-a Gretchen Lowe nazvala je poslovne prakse Binance-a „namernim kršenjem američkog zakona“.
Žalba podneta 27. marta optužuje Changpeng Zhao, osnivača i CEO berze Binance, i tri odvojene jedinice koje rade na Binance platformi za više kršenja zakona. Samuel Lim, bivši glavni direktor za usaglašenost za zakonom u berzi Binance, takođe nije izbegao lice pravde. CFTC je nagovestio da je Lim pomagao i podsticao kršenje američkog zakona od strane Binance-a.
Zašto je bivši zaposleni u Binance-u uključen u tužbu?
Kada se govori o nesavesnom poslovanju Binance, CFTC je ukazala na interne razgovore koje su vodili zaposleni Binance-a, pokazujući da je Lim navodno uputio jednog zaposlenog da kaže američkim korisnicima da sakriju svoje lokacije.
Binance-ov odgovor na optužbe CFTC je da je tužba „neočekivana i razočaravajuća“.
Tužba protiv Binance-a predstavlja skandal velikih razmera
Nakon što su se proširile vesti o tužbi protiv Binance-a, nastao je pakao u svetu kriptovaluta. Za početak, ne samo da se najveća kripto berza suočava sa tužbom (a da se još uvek nismo oporavili od FTX debakla), već se suočava i s porastom povlačenja novca koje su pokrenuli nepoverljivi korisnici Binance-a.
Investitori su požurili da uzmu svoj novac sa Binance računa, u vrednosti od oko 1,6 milijardi dolara u kriptovalutama.
Kao da to samo po sebi nije bilo dovoljno veliki problem, cena Bitcoina pala je ispod 27.000 US dolara po digitalnom novčiću (coin) nakon što je CFTC podnio tužbu protiv Binance-a. Srećom, tržište se brzo oporavilo, pa je Bitcoin, u vreme pisanja ovog teksta, vredeo preko 28.000 US dolara.