Šta je Arbitrum?
Arbitrum je rešenje za skaliranje layer-2 a cilj je obrada transakcija izvan lanca u pokušaju da se smanji saobraćaj na vodećoj Ethereum mreži i da tako postane operativniji. Funkcioniše tako što obrađuje transakcije na Ethereum mreži izvan blockchaina (off-chain), samo da bi poslali rezultat nazad na skladištenje u glavnu Ethereum mrežu. Ovaj pristup smanjuje naknade za transakcije (gas fees) i dozvoljava korisnicima da se priključe na mrežu bez plaćanja dodatnih naknada.
S tim u vezi, Arbitrum ne vodi evidenciju o transakcijama koje se odvijaju u okviru ekosistema Ethereum. Umesto toga, ovo rešenje za skaliranje odgovorno je za obradu dela aktivnosti na mreži. Podaci o ovim aktivnostima, tj. transakcijama, postoje samo na primarnom javnom proizvodnom Ethereum blockchainu, koji je poznat i kao Mainnet.
Foto ilustracija: Freepik
Mreža Arbitrum nastala je u avgustu 2021. Kao bilo koji drugi projekat Ethereuma, ili bilo koji drugi kripto projekat kada je o tome reč, Arbitrum je trebalo da bude decentralizovan projekat od samog početka. Ipak, kompanija Offchain Labs ima pravu kontrolu nad celom mrežom od njenog nastanka, i time ne dozvoljava korisnicima da donose bilo kakve odluke koje se tiču razvoja Arbitruma.
Međutim, promena se već približava kraju, pošto je Arbitrum konačno lansirao upravljački token (governance token), ARB. Token ARB predstavljen je javnosti 23. marta 2023. godine i maksimalna ponuda u opticaju neće premašiti 10 milijardi jedinica tokena ARB.
Većina članova Ethereum zajednice željno su iščekivali predstavljanje digitalnog novčića (coin). Sada kada je tu, dozvoliće vlasnicima da utiču na promene na Arbitrumu, vodećoj mreži layer-2 u celom ekosistemu Ethereum.
Pokretanje dugoočekivanog tokena i ARB Airdrop
U partnerstvu sa kompanijama Offchain Labs i Nansen, fondacija Aribitrum nedavno je objavila ARB airdrop i potvrdila distribuciju upravljačkih ARB tokena Arbitrum zajednici. Token koji je predstavljen 23. marta kada su, prema CoinDesk-u podobni korisnici su preuzeli (claimed) preko dva miliona ARB tokena u prvih sat vremena nakon početka airdropa.
Korisnici nisu istinski planirali da propuste ovu priliku da sakupe dugoočekivane Arbitrum tokene. Što je i potvrđeno u izveštaju koji je pripremio Dune. U vreme pisanja ovog članka, 86,22% podobnih korisnika su već preuzeli svoju nagradu. Procenat ljudi koji su preuzeli tokene jednak je broju od 535.416 novčanika (wallets) a isti podaci pokazuju da je, do sada, 1.001.967.000 ARB tokena pronašlo put do novih vlasnika. Za manje od nekoliko dana, većina podesnih vlasnika preuzeli su svoje tokene i, što je još važnije, počela je razmena.
Gde možete kupiti ARB i koliko košta?
Sudeći prema tabeli cena CoinGecko, cena tokena ARB na dan objavljivanja iznosila je 5,04 US dolara sa obimom od 55,45 US dolara. Samo sat vremena kasnije, cena je pala na 1,19 US dolara. Međutim, ovog puta, obim trgovanja tokenom ARB dosegao je vrednost od 57.340.606 US dolara. Nije prošlo mnogo vremena pre nego što je obim trgovanja premašio milion.
Broj digitalnih novčića koji cirkulišu na tržištu ubrzo nakon objavljivanja samo potvrđuju hajp oko tokena ARB. Cena Arbitruma je za sada stabilna pošto ne prelazi 1,53 US dolara,niti ide ispod 1,10 US dolara. Isto važi za obim trgovanja, što znači da bi kontinuirano interesovanje tržišnih entuzijasta moglo pogurati rasta cena.
Izvor: CoinGecko
Još jedna zanimljiva činjenica je da je token Arbitrum zauzeo mesto među 40 digitalnih novčića po tržišnoj kapitalizaciji. Iako je do sada zauzimao ili 38. ili 39. mesto, token je na tržištu tek nekoliko dana. Takva potražnja nakon ARB airdropa tumači se kao odličan uspeh za vodeću layer-2 mrežu Ethereuma.
Najveće kripto berze takođe su uvrstile token ARB. Pa tako, ako i na kraju poželite da dođete do tokena ARB, možete to učiniti na kripto berzama Binance, Coinbase, Kraken i OKX, ili, što je verovatnije, na drugih berzama po vašem izboru.
Napomena: Prethodni tekst ni na koji način ne predstavlja savet u vezi sa investiranjem i ne treba se tumačiti kao takav.