U poslednjih nekoliko godina, tržište ovih uređaja je eksplodiralo, nudeći rešenja za gotovo svaki problem sa snom. Od pametnih prstenova i satova do jastuka i madraca sa ugrađenim senzorima, opcija je mnogo. Međutim, postavlja se pitanje – koliko su ovi uređaji zaista efikasni i koje vredi uzeti u obzir?
Najbolji uređaji za praćenje sna
Jedan od najpopularnijih uređaja je Oura Ring 4, prsten koji detaljno prati cikluse sna, temperaturu tela i otkucaje srca, pružajući korisnicima detaljne analize i preporuke. Za one koji preferiraju pametne satove, Google Pixel Watch 3, Apple Watch Series 10 / Ultra 2 i Samsung Galaxy Watch 7 / Ultra nude napredne funkcije za praćenje sna, uz dodatne opcije poput merenja kiseonika u krvi i detekcije poremećaja disanja.
Za atlete i ljude koji žele dublje uvide u kvalitet sna, Whoop 4.0 je odličan izbor, jer analizira kako odmor utiče na fizičke performanse i regeneraciju tela. S druge strane, oni koji ne žele nositi uređaje tokom noći mogu se osloniti na Withings Sleep mat, pametni senzor koji se postavlja ispod madraca i meri pokrete, srčanu frekvenciju i disanje.
Inovacije za udobnost i zvučnu izolaciju
Pored praćenja sna, postoje uređaji koji direktno poboljšavaju uslove za spavanje. Eight Sleep Pod 4 je napredni sistem za regulaciju temperature kreveta, dizajniran da prilagodi toplinu tokom noći i optimizuje kvalitet sna. Takođe, uređaj može analizirati obrasce spavanja i automatski prilagođavati temperaturu tokom noći.
Za one koji se suočavaju sa bukom, slušalice specijalno dizajnirane za spavanje mogu biti spas. Anker Soundcore Sleep A20 i Ozlo Sleepbuds nude naprednu tehnologiju maskiranja buke, omogućavajući miran san čak i u bučnom okruženju.
Da li su sleep tech uređaji vredni pažnje?
Iako su tragači sna i pametni uređaji korisni za praćenje i optimizaciju odmora, stručnjaci upozoravaju da oni nisu medicinski aparati i da ne mogu postaviti dijagnozu ozbiljnih poremećaja poput apneje. Dok su neki uređaji, poput Withings ScanWatch, dobili odobrenje FDA za praćenje određenih zdravstvenih parametara, njihova uloga je pre svega da korisnicima pruže uvide i podstaknu ih na zdravije navike spavanja.
Dakle, ako se suočavate sa problemima sa snom, tehnologija može pomoći, ali ključ je u pravilnom korišćenju ovih uređaja i kombinovanju sa zdravim životnim navikama.