Nedavne vesti o postojanju baze podataka MOAB (Mother of All Breaches) – koja pokriva više od 26 milijardi zapisa i ima ukupnu veličinu od 12 TB – posebno su uznemirujuće. Pritom, sa svakim incidentom dolazi i trošak, i ti troškovi nastavljaju da rastu iz godine u godinu. Prema podacima “Izveštaja o troškovima curenja podataka IBM-a za 2023. godinu“ uočava se stalan rast, a procenjuje se da je prosečna šteta po incidentu u 2023. iznosila 4,45 miliona dolara – što je povećanje od 2,3 procenta u odnosu na prethodnu godinu.
Povećanje broja incidenata širom sveta, odražava jaz između brzo evoluirajućih zlonamernih softvera i spremnosti kompanija da spreče nastajanje incidenata. Upravo zbog toga je baš ovaj jaz bio jedna od tema najvećeg cybersecurity sajma na Bliskom istoku – GISEC Global – koji je ove godine okupio cybersecurity eksperte iz preko 130 država, uključujući i Srbiju.
Prema rečima Čarlsa Bruksa (Charles Brooks), vanrednog profesora na Džordžtaunu i jednog od predavača na GISEC-u, u narednom periodu dodatnu pažnju neophodno je posvetiti kvantnom računarstvu i veštačkoj inteligenciji – tehnologijama koje imaju veliki potencijal za izazivanje ozbiljne štete, onda kada njima rukuju zlonamerni pojedinci. Zaključak je da unapređenje pretnji sa sobom donosi promene u pristupu koji sa reaktivnog postaje proaktivni.
“Efikasne strategije suzbijanja cyber pretnji pre svega se fokusiraju na smanjenje rizika i upravljanje incidentima, a imperativ za kompanije je da budu informisane, ako žele da se pripreme za svaki scenario”, dodao je Bruks.