Borba protiv praksi namernog zastarevanja
Od kada je Apple lansirao ažuriranja za svoje modele iPhone 6, znajući da će dovesti do usporavanja, degradacije performansi pa čak i do neočekivanih isključivanja, belgijska organizacija za zaštitu potrošača Test-Achats se bori protiv praksi namernog zastarevanja predmeta pred sudom. Godine 2020, predmet se našao na sudu kao deo grupne tužbe, sada im je namera nastave ovu borbu i prekinu zastoj u postupku.
“Kada razmišljamo o programiranom zastarevanju proizvoda, često mislimo na delove lošeg kvaliteta ili nemogućnost popravke proizvoda kako bismo podstakli potrošače da ih zamene,“ objasnila je organizacija Test-Achats.
Upravo to je Apple uradio 2017. godine sa diskretnim softverskim ažuriranjima za svoje modele iPhone 6, rekla je organizacija. Ova ažuriranja su imala veliki uticaj na nivo performansi pametnih telefona. Korisnici nisu bili obavešteni o ovome, iako su ova ažuriranja dovela do znatnog usporavanja rada telefona, pada performansi i ponekad čak i do neočekivanih isključivanja. Za Test-Achats, njihob cilj je bio jasan: podstaknuti korisnike da kupe novi uređaj ili bateriju.
U SAD, Apple je pristao na nagodbu od 500 miliona dolara kako bi kompenzovao potrošače i izbegao nadolazeću grupnu tužbu. U Italiji, Apple je prvobitno osuđen, ali je ta odluka poništena na žalbi.